Sok mindenről vitatkoznak mostanság egymással az ellenzéki pártok, például arról, legyen-e kizárólag online az előválasztás, elvegyék-e kormányra kerülve a határon túli magyarok szavazati jogát vagy hogy mi legyen az atomenergiával. Ezek a csörték olykor a színfalak mögött, olykor azok előtt zajlanak, ám az erőviszonyokat tekintve a végső szót valamennyi esetben alighanem Gyurcsány Ferenc mondja majd ki.
A kormányt a járvány kapcsán lényegében gyilkossággal vádoló baloldal azonban arról egyelőre mélyen hallgat, mit kezdene az egyházakkal, amennyiben jövőre kormányra kerülne. Húsvét közeledtével talán érdemes felidézni, hogy a DK-elnök előélete, korábbi megnyilvánulásai alapján mégis mire lehet számítani ezen a téren.
Gyurcsány még miniszterelnökként, 2005 decemberében járt a Vatikánban, ahol II. János Pál pápával találkozott. A korabeli beszámolók szerint a Szentatyának panaszkodott egy jót,
„bírálta a Magyar Katolikus Egyház politikai kérdésekben való szerepvállalását”.
.Erre tett rá egy lapáttal Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője, aki egyetértését fejezte ki a kormányfővel abban, hogy rossz irányba mozdult el az egyházak társadalmi szerepvállalása. Később mondott cifrábbakat is a főnökéről, de ezt most hagyjuk. Mindenesetre Gyurcsány elvi alapállása kormánya történelmi felekezetekhez való viszonyában is megmutatkozott, maradjunk annyiban, a kapcsolat nem volt felhőtlen.
Aztán egy 2012-es beszédében az exminiszterelnök, aki ugyebár egy időben rendszeresen bérmálkozott, ki is fejtette, mit vár el az érintettektől: „Mi az alázat erejét megmutatni képes, nyitott, privilégiumokra igényt nem tartó egyházakat szeretnénk látni. Azért, mert csak az ilyen egyházak tarthatnak igényt hívők és nem hívők megbecsülésére.” Világos beszéd. Legalább nem mondta – legfeljebb gondolta – azt, hogy a vallás a nép ópiuma.
A DK-elnök később, 2018-ban „szentelt” ismét néhány veretes mondatot a témának, a parlamenti választások előtt nem sokkal megtartott aktuális évértékelőjén. Ekkor azt fejtegette, hogy aki a hit hatalmát „pártzsoldba” állítja, az nem szolgálja, hanem „meghazudja” az Istent.
Ezekre az egyházakra a DK így tekint és ekként is fogja kezelni őket – fenyegetőzött.