„Az internet mára nemzeti és globális szinten egyaránt a politikai eszköztár részévé vált. Az információs folyam ellenőrzésének kulcsa az amerikai »big tech« cégek kezében van. Oroszország megértette, hogy ezt a bizonyos kulcsot vissza kell szereznie. Nemcsak a szuverenitás erősítése, de a belső hatalmi harcok befolyásolása miatt is.
Régivágású, konzervatív alapállású emberként az orosz elnök visszafogottan – gyakorlatilag nem – használja az internetet. Néha a kezébe nyomnak egy okostelefont, ám jobban szeret a vonalason beszélni. Érthető, hiszen a különleges vonalon bárkit kapcsolnak neki. Bár a nevében sok mindent összehordanak, saját profilja a közösségi portálokon nincs. Mint néhány éve egy tehetséggondozó kollégium gyerekeinek ezt magyarázva elmondta, rengeteg a munkája, és egy dolgos nap végén nem az Instagramot vagy a Facebookot, hanem az ágyat keresi.
Vlagyimir Putyin ugyanakkor nem ellenzője a műszaki fejlődésnek, több megszólalásából is kitetszik, hogy nagyon is jól ismeri a XXI. század kommunikációs technológiájának a működését. A napokban például azt fejtegette, hogy ezek a platformok mind jobban uralják az emberek tudatát, és információs buborékba zárva irányítják őket. Sokszor az ember már észre sem veszi, hogy a nagy techcégek terelgetik az »önálló« döntés felé. »Ez egy nagy üzlet, és a cél a minél nagyobb haszon. Méghozzá bármi áron!« – figyelmeztetett az orosz elnök.
A big tech cégek expanzióján alapuló modellt bírálta Vlagyimir Putyin az éppen a világháló segítségével megtartott davosi fórumon elmondott beszédében is.”