Az antitest válasz a 18-30 éves korosztályban valamivel markánsabb volt, mint az összes többi kategóriában, melyek közt már nem volt mennyiségi különbség. Nagyon fontos és dícséretes, hogy az immunmemória számára lényeges sejtes immunválaszt is mérte a vizsgálat, 28 nappal a vakcináció megkezdése után mérhető különbség volt a vakcinált és nem vakcinált csoport között.
Reakciók:
A leggyakoribb oltási reakciók az influenza-szerű tünetek, oltási hely reakciója, fejfájás és gyengeség voltak. A tanulmány a fázis ½ eredményekre hivatkozik az oltási reakciók tekintetében, itt a fázis hármas vizsgálatokból pedig a 60 év felettiek körében közöl részletes adatokat (táblázat). Eszerint tehát 60 év felett a vakcinált csoportban az influenza-szerű tünetek 15,2%-ban, az oltási helyhez köthető reakciók 5,4%-ban, míg az általános gyengeség 2,5%-ban jelentkeztek, mind leggyakoribb enyhe mellékhatások (táblázat).
Súlyos mellékhatásokat 68 páciensnél regisztráltak, de egyik esetben sem volt köthető a vakcinához, ezt az előfordulási arány is alátámasztja (45 a vakcinált csoportban, míg 23 a placebo csoportban).
Összesen négy halálesetet regisztráltak, egyik sem köthető a vakcinához (Vakcinált csoportban 3, placebo csoportban 1).
Hozzátenném, hogy minden klinikai kísérlet során a populációra általában jellemző jelenségek előfordulnak (halálozás, egyéb kórképek felbukkanása), a klinikai vizsgálata a vakcinával való összefüggés vizsgálata, amelynek lehetőségét ebben a tanulmányban kizárták.
A készítményt a cikk szerint, 2021. január 23-ig több mint 2 millió ember megkapta. További információ, hogy az egyszeri dózisra vonatkozó klinikai vizsgálatokat is elkezdték.