„A héten, a szövetséget kötött hat ellenzéki párt elfogadott egy közös dokumentumot a majdani kormányzási elveikről, ami azt a hitet sugallja, hogy 2022-ben változás lesz. A változás egyik alapja lenne, hogy le lehessen bontani a NER-t; ön már beszélt korábban arról – meg is támadták miatta –, hogy milyen módszerekkel lehet majd ezt kivitelezni. A kérdés, amúgy változatlanul az, hogy feltörhető-e ez a látszólag demokratikus rendszer jogállami eszközökkel?
A csapdát maga a Fidesz állította elő a NER rendszerével, az alaptörvénnyel. Sem ideológiailag, az értékeket tekintve, sem intézményesen nem lehet egy demokratikus kormányzást elképzelni hosszú távon. Ami az intézményes részt illeti, ugye itt beszélünk a legfőbb ügyészről, az alkotmánybírákról és sorolhatnám, nos, ezek létezése mellett, vagyis abban a csapdahelyzetben, amit a Fidesz állított nagyon nagy a veszélye annak, hogy az ellenzéki demokratikus kormányzás már rövid távon lehetetlenné válik. Vagyis, ha nem kezdenek bele rögtön egy alkotmányozási folyamatba, és nem teszik világossá, hogy új, a hatalommegosztás elvére épülő alkotmány készül, amelyben minden választópolgár benne kell, hogy legyen, tehát a Fidesz szavazói is, akkor félresiklik a szándék. Ha nem lesz kétharmados többsége az új kormánynak, akkor másként kell tervezni; mindenképpen úgy, hogy a folyamat végén népszavazás adja meg annak legitimitását. Már az előkészítésbe széles társadalmi csoportokat kell bevonni. Én csak arra figyelmeztetném az ellenzéki pártokat, az összefogást, hogy ezt előre, jóval a választások előtt közölni kell a választókkal. Tudatni kell velük, hogy nem lehet az Alaptörvénnyel együtt élni, mert az egy olyan dokumentum, amely nem fejezte ki soha a társadalom többségének akaratát. És ezt a tényt tudatosítani kell. Még egyszer hangsúlyozom: akkor lesz legitim ennek a folyamatnak az eleje és a vége is, ha ezt előre közlik a lakossággal.
Ezt úgy kell értenem, tudatosítsák az emberekkel, hogy a mostani Alaptörvényt kiveszik a rendszerből és egy új, konszenzusos alkotmányt terjesztenek a nyilvánosság elé? De hogyan történik az átalakítás? Az intézmények lebontásának alapját egy új alkotmány teszi lehetővé, vagy fordítva, először le kell bontani a NER-t, és utána jöhet az új alkotmány, a népszavazás?