Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
Ha a saját múltunk értelmezését és a következtetések levonását nem magunk végezzük el, akkor kiszolgáltatottak maradunk. Interjú.
„Látjuk-e, hol van pontosan Magyarország helye Európában, vagy inkább folyamatosan sodródtunk az elmúlt 30 évben?
Igen, valóban volt, amikor sodródtunk, de nem ez a teljes kép. Úgy látom, az Antall-kormány jól vizsgázott, annak ellenére, hogy a neoliberálisok Antall Józsefet a sokkterápia elmulasztásával és a szociális ellátórendszerhez való ragaszkodással vádolják. Szociális piacgazdaságot akart a rendszerváltoztatás utáni első kormányfő, jólétet mindenkinek, szemben a külföldi befektetőkkel és itthoni szövetségeseikkel, akik keményen képviselték a kaszinókapitalizmus érdekeit. Miközben Nyugaton szociális piacgazdaság volt, addig azt szajkózták, hogy nekünk azt semmiképpen nem szabad építenünk, mert mi már úgy is egy »koraszülött jóléti állam« vagyunk. Milyen kifejezés ez, de tényleg? Nem hallottam, hogy bármely tőlünk nyugatra eső országgal szemben ezt meg merték volna engedni maguknak.
Ezzel összefügg, hogy a magyar értelmiségi elit egy része, mindenekelőtt a közgazdászok, egészen elképesztő nimbuszt vizionáltak a saját fejük köré. Mindenre volt valamilyen szakértőjük, én inkább szakbarbárnak hívom őket, mert csak egyetlen területhez értettek, a többire nem volt rálátásuk. Ilyen »szakértő« közgazdászok szabták meg a szocialista kormányok alatt a politika fő irányát, egészen a 2008-as gazdasági válságig. Azóta nem ők ülnek a tévében, és nem csak őket kérdezik. Ez most sokkal jobb, mert az életnek ezer más aspektusa is van, és nem lehet csak egy szempontból nézni a dolgokat. Mára szerencsére a politikai látásmód erőteljesebben esik latba, mert az egy könyvet ismerő liberális közgazdászok szakmai monopóliuma tarthatatlanná vált. Ez így helyes, mert végül is a politika feladata az, hogy az élet teljes egészét átlássa, és úgy hozzon döntéseket.
2010 valóban egy éles cezúra volt az elmúlt 30 év során?
2010 új szemléletet hozott, lezárta azt a korszakot, amikor elhittük a nyugatiaknak, hogy olyan tudás birtokában vannak, amit, ha átveszünk, akkor olyan színvonalon fogunk élni, mint ők. Ennek a hiedelemnek vége szakadt 2010-ben, mert rájöttünk, hogy az csak egy újabb, a 2008-ashoz hasonló csődhöz vezetne. Úgy döntöttünk, hogy részletesen felmérjük a saját helyzetünket, majd mi magunk döntjük el, hogyan akarjuk kihozni az országot a nehéz helyzetből.
Ennek a legfontosabb lépése az volt, amikor Matolcsy György hazaküldte az IMF-et. Szimbolikus döntés volt. A valutaalap minden országban ugyanazt a receptet kínálja, teljesen függetlenül attól, hogy éppen hol mi a gond. Olyan nem sokszor történt még az IMF történetében, hogy valaki elküldte őket, és ez nagy önbizalmat adott az országunknak. Ezt követően pedig jött 2015, a migrációs válság. Akkor azt mondtuk, hogy mi nem szeretnénk befogadni az illegális bevándorlókat. Ez pedig precedenssé vált. Amikor valaki saját érdekei által vezérelt politikát csinál, az értelemszerűen konfliktusokat generál.
Korábban szinte mindent, ami Nyugatról jött, szolgaian végrehajtottak a baloldali magyar kormányok, nem is volt konfliktus, de még vita sem. 2010 után ez megváltozott.Az uniós vétó-ügy lényege is az, hogy ismét világossá tegyük: a saját érdekeinket érvényesítő politikát folytatunk, mert nem várjuk el, hogy a németek vagy a franciák, vagy mások a magyar érdekeket képviseljék. Ha ugyanis ők képviselnének minket, annak súlyos ára lenne.
Mára pedig már mi küldünk ki vezetőt az IMF-be.
Ez komoly siker, mert azt mutatja, hogy az IMF-en belül is változott a gondolkodásmód. Ezekkel a szervezetekkel kapcsolatban azzal ámítottak minket, hogy segíteni jönnek. Ám a valóság ezzel szemben az, hogy csak egyneműsíten8i akartak, és az amerikai világbirodalom érdekét szem előtt tartva tevékenykedtek. De ezen nincs mit csodálkozni, mert nem a mások segítségére kell várnunk, hanem nekünk kell segítenünk magunknak. Annyink lesz, amennyit ki tudunk vívni magunknak.”