Joe Biden szoros győzelme mindezek ismeretében még törékenyebbnek látszik, s így még nehezebb elképzelni, hogy akár saját pártján belül konszenzust teremtsen. Úgy nyert, hogy pandémia és gazdasági válság sújtotta Amerikát, Donald Trump pedig jól láthatóan alkalmatlan volt ennek kezelésére. Úgy nyert, hogy tetemes anyagi fölényben volt ellenfelével szemben. Úgy nyert, hogy Trump megválasztása óta megállás nélkül működött a demokraták kampánygépezete, amely négy éven át mantrázta, hogy az elnök csalás és orosz beavatkozás révén tört be az Ovális Irodába, s amely végül addig ment el, hogy teljes mértékig felvállalja a Black Lives Matter mozgalom zavaros célkitűzéseit. És győztek.
Soha annyian nem szavaztak még elnökre, mint Joe Bidenre, de soha annyian nem akartak még hatalomban tartani egyetlen elnököt sem, mint Donald Trumpot. A demokratáknak most választaniuk kell a párt balszárnyának szociális követelései, a párt liberális szárnyának identitáspolitikai célkitűzései és a nemzeti konszenzus megteremtésének kísérlete között, miközben a Szilícium-völgy és a Wall Street nyomása legalább négy éven át rájuk nehezedik majd. A választási csalásra hivatkozó republikánusok már el is kezdték a kampányukat, a társadalom soha nem látott mértékig megosztott, a Demokrata Pártnak nincs stabil többsége a kongresszusban, a konzervatívok kétszeres többségben vannak a Legfelsőbb Bíróságban, tombol a járvány, az amerikai gazdaság az összeomlás felé robog, a világpolitika kihívásai pedig egyre aggasztóbbak.
Nem tudok hinni abban, hogy a magyar belpolitikát az új washingtoni adminisztráció érdemben befolyásolja majd: könnyű emlékezni, Orbán Viktor milyen gondtalanul rendezte be önkényuralmi rendszerét Barack Obama hat éve alatt – egy polgárháborúba süllyedő, végleg törzsekre szakadó, egymás sérelmeiben és gyűlöletében gázoló Amerika ugyanakkor tovább destabilizálhatja a világot, a liberális demokráciákat pedig legfőképp. Nem abban érdemes reménykedni, hogy Joe Biden majd megbuktatja Orbán Viktort, hanem abban, hogy konszenzuális és méltányos kormányzást folytat majd, ezzel újraegyesíti Amerikát, s példát mutat nekünk, gyarmatlakóknak is arra, hogy egy nemzet kihívásaira nem a veszett düh és a bosszú, hanem csakis a társadalmi megbékélés nyújthat tartós és megnyugtató megoldást.”