„Az USA rokonszenve a függetlenségéért küzdő Magyarország iránt a múlt század derekán
Éppen 140 esztendeje határozta el Zachary Taylor, az Egyesült Államok akkori elnöke, hogy közvetlen kapcsolatot teremt azzal a Magyarországgal, amelynek kormányzója 1849. május 6-án tájékoztatta levélben a Függetlenségi Nyilatkozat törvénybe iktatásáról. A kapcsolatfelvételre meghatalmazott Ambrose Dudley Mann 1849. június 18-i kinevezéséhez csatolt utasításában John M. Clayton, az amerikai külügyek irányítója leszögezte: »ha Magyarország képes kinyilatkoztatott függetlenségét fönntartani, mi legeslegelsőként óhajtjuk szerencsekívánatainkat kifejezni, szívélyesen köszönteni a nemzetek családjában való belépésekor.« Mann küldetése nem realizálódott azonban, megakadályozta a cári seregek beözönlése, majd a világosi fegyverletétel.
Az Egyesült Államok kormánya – nem kevéssé a jórészt magyarbarát közvélemény kívánságára – 1849 után mégis sokoldalúan kinyilvánította rokonszenvét a magyar szabadságtörekvések iránt. Igaz, a szenátusban nem kapott többséget Lewis Cass tábornok, michigani szenátor javaslata, hogy a magyarországi vérengzések miatt szakítsák meg a diplomáciai viszonyt a Habsburg-hatalommal, de Henry Stuar Foote mississippi szenátor indítványa, miszerint a Törökországban internált Kossuthért és társaiért amerikai hadihajót küldjenek, nemcsak elfogadásra, hanem végrehajtásra is került.
Az angliai kitérő után, 1851. december 4-ének éjszakáján ágyúk díszsortüze közepette New Yorkba érkező Kossuthot »Magyarország nem veszett el« transzparens alatt végeláthatatlan sokaság köszöntötte.
Tömeggyűlések százain nemcsak a »legendák hősét« ünnepelte Kossuthban az Egyesült Államok népe,
hanem azt a politikust is, aki megértetni kívánta vele, hogy az elnyomott népek szabadságküzdelmének támogatása (legalább a be nem avatkozás biztosításának mértékéig) nemcsak erkölcsi kötelessége, hanem jól felfogott érdeke is minden már szabadságban élőnek. Azonban a polgárháború felé sodródó, a rabszolgakérdés megoldatlanságával küzdő USA még nem mert akárcsak politikai kötelezettségeket is vállalni magára Európában. Mégis, több volt udvariasságnál, hogy a kongresszus óriási többséggel hozott határozata nyomán a magyar szabadságküzdelem vezetője lett Lafayette után a második külföldi, akit fennállása óta az USA törvényhozása saját ülésén hivatalosan fogadott. És nagy erkölcsi támogatást jelentett, hogy Daniel Webster, az amerikai külügyek irányítója Magyarország függetlenségének helyreállítására emelte poharát.