Újabb támogatási forma lép életbe jövőre, ami százezreket érint
Januártól új lakhatási támogatás segíti a fiatalokat, amelyet albérleti díjra, vagy lakáshitel-törlesztésre fordíthatnak. Mutatjuk, melyik éri meg jobban.
Egy pályakezdőnek, ha nincs saját lakása, vagy nem a szüleivel lakik, a lakhatási költség elviszi a bére 40-60 százalékát.
„Őszintén nem nagyon értem, miért van egyáltalán vita abban a kérdésben, hogy az Airbnb-t szabályozni lehet és kell is. Az az érvelés, hogy ez magántulajdon, úgyhogy a szabályozás kommunizmus nekem teljesen érhetetlen. Nyilván attól, hogy valakinek a magántulajdonában áll egy kocsi, attól még szabályozzuk mennyivel mehet vele, hiszen a közösség érdekeit szem előtt kell tartani. Nyilván az se a magántulajdon eltiprása, hogy nem engedjük meg, hogy az ember attól még, hogy a magántulajdonában áll egy pisztoly bárkit lelöjjön vele. És attól még, hogy valakinek van egy ingatlanja nem végezhet benne bármilyen tevékenységet, ezer dolog szabályozza, hogy lehet-e például kocsma, azt meg főleg, hogy lehet-e bordélyház.
Nyilván a fentiek széles sávban szabályozzák a magántulajdont (és elrugaszkodott példa is van benne), de a lényeg az, egy közösség együttélésében vannak szabályok, amelyek a magántulajdont úgy korlátozzák, hogy az minél több hasznot hajtson a közösségnek. Még ha valaki azt is mondaná, hogy be kell tiltani az Airbnb-t, akkor se venné el a szabályozó a magántulajdont, vagy a kereseti lehetőséget, hiszen a lakást attól még ki lehet adni, és lehet vele tőkejövedelmet szerezni. A kérdés az, hogy az Airbnb korlátozása egy olyan helyzetben amikor a brutálisan magas lakbérlet árak vannak, nem hoz-e több hasznot összességében a közösségnek, miközben csak egy egyébként a közösség egészére káros plusz tőkejövedelmi lehetőséget vesz el.
Az MNB idén júliusi jelentése például ezt írja a járvány kapcsán: »A teljes budapesti piacon a február végi állományhoz képest április végére 22 százalékkal emelkedett a kiadó ingatlanok száma. Ezzel összhangban a bérleti díjak átlagosan 9 százalékkal csökkentek, azonban több, főként a rövid távú turisztikai célú lakáskiadásokkal érintett belső kerületekben a 15‒20 százalékot is elérte az albérletárak mérséklődése.« Nem éri meg a közösségnek, hogy ha valaki mondjuk havi 200 ezer helyett csak 120-130 ezret keres Arbinb helyett lakáskiadással tőkejövedelemként, közben pedig tízezer ember jut olcsóbb lakásbérlethez? Miközben tudjuk egy pályakezdőnek, ha nincs saját lakása, vagy nem a szüleivel lakik, a lakhatási költség elviszi a bére 40-60 százalékát. Nem az lenne a közösség érdeke, hogy a pályakezdők, a fiatalok, a fiatal családok, esetleg az alsó-közép is megtudják fizetni a lakhatásukat?”