„Bizonygatják a bal- és liberális pártok, hogy a kormány jövőre kivérezteti az önkormányzatokat, és mindent, még a helyi bevételeket is a »központ« maga akar szétosztani. A kormányzati elvonások miatt az önkormányzatiság léte a tét.
Különösen Budapesten alakult ki cirkusz a témában, holott a valóság más és a számok magukért beszélnek. Mielőtt azonban megnéznénk a 2021-es költségvetés idevonatkozó sorait, említsük meg, hogy jelentősen megváltozott az önkormányzatok finanszírozása 2010–2020 között. Olyannyira, hogy a korábban a helyhatóságok által ellátott és jellemzően forráshiányos feladatok döntő részét az állam – 2013-ban – teljesen átvállalta, csakúgy, mint az önkormányzatokat gúzsba kötő teljes, mintegy 1250 milliárd forintos adósságállományt. Ezzel egyidejűleg a településeknél maradó feladatok finanszírozása is átalakult. Az önkormányzatok ma a helyi feladatszervezési döntéseket igénylő közszolgáltatásokat biztosítják a lakosság számára. Ezek mellett szabadon dönthetnek további feladatok ellátásáról, mint a helyi kulturális és sportélet finanszírozása vagy a helyi gazdaság ösztönzése. Pénzügyi szempontból a rendszerátalakítás sikeresnek tekinthető: míg 2010-ig folyamatosan komoly hiányokat halmozott fel az önkormányzati rendszer, addig az elmúlt évek zárszámadásaiban rendre pozitív egyenlegeket lehetett látni.
Rövid emlékeztető után, vessük szemeinket a 2021-es büdzsére!
Első kérdés: Mennyi is az annyi? Tényleg kevesebb forrást kapnak majd a települések?
Nos, a helyi önkormányzatok a következő évben majdnem háromezermilliárd forinttal gazdálkodhatnak, ehhez a központi költségvetés mintegy 865 milliárd forintot, a 2020. évi támogatások több mint 117 százalékát biztosítja. Ez csaknem 126 milliárd forinttal haladja meg a 2020. évi összeget.”