BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Az Európai Unió a gazdag államok akaratát érvényesíti. Interjú.
„A keleti nyitás nagyrészt azért megtörtént az elmúlt évtizedben.
Hála a Jóistennek! Amikor a legtöbb magyar politikai erő és vezető lenézte Kínát, a Munkáspárt már akkor is sokra tartotta. 1990 novemberében ott jártam, és az akkori főtitkárral, Csiang Cö-min elnökkel is találkoztam. Később sokan mások is elmentek, mert rájöttek, hogy ez egy járható út. Azért imádkozom, hogy az Orbán-kormány ne csatlakozzon az Amerika által szorgalmazott Kína-ellenes koalícióhoz. A Kínával és Oroszországgal kialakított együttműködés nélkül nem képzelhető el Magyarország jövője.
Mi jellemzi Európa és Kína kapcsolatát, gazdasági érdekeit?
Ma a világ válságban van, amit nemcsak az mutat, hogy Európa lassabban növekszik, mint az ázsiai országok, hanem az is, hogy a koronavírus-járvány alatt az országok nem voltak képesek a saját állampolgáraikat megvédeni. Ha az Európai Uniónak ilyen óriási nagyságú összeget kell felvennie a járvány okozta válság legyűrésére, akkor legbelül valami nagyon komoly baj van. A megoldásra az európai vezetők két utat látnak maguk előtt: az egyik, hogy megpróbálják megerősíteni a nemzetállamokat, mert ennek van történelmi gyökere. Ezt lehet alátámasztani a hithez való viszonnyal, a vallások és egyházak támogatásával, valamint a nemzeti értékek és a nyelv erősítésével.
A másik pedig egy liberális elgondolás, mely szerint a sok kicsi nemzetállam nem jó semmire, legyen helyettük egy Európai Egyesült Államok. Mi azt gondoljuk, hogy ez nem járható út, mert ebben a forgatókönyvben minden csak a pénzről szólna. Az Európai Egyesült Államok csak a nagytőke, a bankok uralmát jelentené, ami ellen küzdenünk kell. Szó sem lehet Európai Egyesült Államokról, a népek érdekeit kifejező szövetségre van szükség! Ma még vannak más szempontok is, mint a pénz – vannak még nemzeti határok. Ez pedig zavarja a nagytőkét, ezért akarja megszüntetni azokat. Ennek érdekében destabilizálja a mostani helyzetet, engedi az erőszakot, az embereket egymás ellen uszítja. Mivel a pénzeszközök jelentős része nála van, ezért a médiát a maga céljai alá rendeli és arra neveli az embereket, amire csak akarja. Innen jön az individualizmus, a közösségi értékek semmibevétele, az egyház, a vallás meggyalázása, a történelem szemétdombra történő kidobása.
Hasonló események történnek most az Amerikai Egyesült Államokban. Mi okozza ön szerint a szélsőbaloldalinak titulált tüntetők által elkövetett erőszakos cselekményeket?
Sokféle folyamat zajlik egyszerre Amerikában. Meglátásom szerint az USA már régóta válságban van, melynek egyik oka, hogy túl sok a szegény, a vagyon pedig nagyon kevés ember kezében összpontosul. Magyarország sokkal szociálisabb, ha valaki itt beteg, akkor előbb-utóbb ellátják, a szükséges beavatkozásokat elvégzik rajta. Amerikában azonban, ha valakinek nincs biztosítása, akkor nem jogosult semmire sem. Érződik a rendszer hiányossága – és az amerikai emberek is egyre tisztábban érzékelik, hogy a szociális problémák begyűrűznek. Már jó ideje várható, hogy az amerikai munkás, a kisember felteszi majd a kérdést, hogy ez az egész rendszer jó-e egyáltalán neki.
A tőke urai a felmerülő kérdéseket kétféleképpen próbálják megmagyarázni az amerikaiaknak. Az egyik oldal magyarázata egy erős Kína-ellenességben testesül meg – ennek alapján azt híresztelik, hogy a kínaiak hozták létre az új koronavírust és ez az oka minden rossznak. A másik oldal pedig igyekszik az emberek figyelmét elterelni a valós társadalmi, szociális problémákról. Ehhez pedig a faji különbözőségekre terelik a „közbeszédet”. Az uszító szólamok eredményeként pedig összetűzésbe kerülnek egymással a társadalom különböző csoportjai. A trumpi és a liberális politika között van még egy jelentős különbség: Trump annak idején azzal az ígérettel nyerte meg a választásokat, hogy rendet tesz Amerikában, és helyére teszi a kapitalizmust. Ehhez viszont fegyelemre, következetességre van szükség, melyet nem akar a globális pénztőke, mert az önmaga abszolút szabadságában érdekelt. Ezért nem akarja, hogy Trump, Putyin, Erdogan vagy bárki az ő mozgásterét korlátozza. Ebből eredeztethetőek a problémák, az erőszak elterjedése.
A Black Lives Matter mozgalom egyebek mellett az életvédelem fontosságát is hangsúlyozza, mégpedig nem ok nélkül, hiszen évente több tízezer abortuszt hajtanak végre az USA-ban. A Munkáspárt hogyan viszonyul a magzati élet védelméhez?
Azt gondolom, a világ akkor fejlődik, ha egy férfi és egy nő egymásra talál, aztán gyermekeket vállalnak. Ez a világ rendje. Ezen nem lenne szabad senkinek sem változtatni. A társadalomnak a lehető legjobb feltételeket kell megteremtenie ahhoz, hogy tagjai gyermekeket tudjanak vállalni. Legyen biztos jövő, ez a legfontosabb. A liberális abortuszpolitikával a Munkáspárt sohasem tudott egyetérteni, valamint azzal az elképzeléssel sem, hogy bárki meghatározhatja a saját nemét…A liberálisoknak is meg kell értenie, hogy a természet rendjétől eltérő dolgokat nem lehet a természet rendjeként beállítani.”