„Az országhatárok lezárásával és a kijárási korlátozás bevezetésével a turizmus gyakorlatilag egyik napról a másikra megszűnt, a polgári repülés leállt, az irodák, bizonyos gyártóüzemek bezártak, az emberek hónapokra az otthonukba kényszerültek, világszerte. Ez az ugrásfüggvényszerű változás mindenképpen analízisre érdemes, hiszen a mostani helyzetből sokat tanulhatunk a múltbeli és a jövőbeli folyamatokra vonatkozóan, továbbá nem szabad elfelejtenünk, hogy a járvány egyelőre csak visszavonult, nem szűnt meg, a vírus nem pusztult ki, így egy (COVID) járványhullám újbóli bekövetkezésére kifejezetten fel kell készülni. Azt is figyelembe kell venni, hogy az intenzív légi közlekedés és a globalizálódott világgazdaság egyértelműen predesztinálja a világot arra, hogy a jövőben világjárványok nagyobb gyakorisággal következzenek be, így a társadalom, az ország és az egész emberiség felkészítése szükséges a hasonló járványhelyzetek hatékonyabb kezelése érdekében.
Jelen – szubjektív – értékelésben kiemelek néhány területet, amely a véleményem szerint rövid, közép- és hosszú távú problémák szempontjából, a fenntarthatóságot is szem előtt tartva releváns lehet. Ezek közül az egyik – számomra kiemelt téma – az energetika, de más területekre is kitérek.
1. A korábbi járványokhoz képest jelentős különbség a COVID–19-járványában, hogy a globalizált és a tömegessé vált légi közlekedés következtében minden korábbinál gyorsabban terjedtek el a fertőzések, így a járvány az egyes kontinenseket, országokat kvázi egyszerre, néhány hetes különbséggel érintette. Mivel a járvány globális, és az általa kiváltott válság is globális, valamint a klímaváltozás is globális, ezért célszerű az ezekre adott válaszokat is (legalább részben) globálisan koordinálni.
2. Számos intézkedésről bebizonyosodott, hogy az akkor hatékony, ha központilag elrendelik: az a tapasztalatom, hogy például a maszkhasználatot akkortól vették ténylegesen komolyan az emberek, amikor az rendeleti szinten kötelezővé lett téve, és akkortól kezdve nemcsak az egyének, de a cégek, üzletek is figyelmet fordítottak arra, hogy azt betartassák. Ez analógiaként szolgálhat arra, hogy a klímaváltozás elleni védekezés kiemelt intézkedései akkor lesznek igazán hatékonyak, ha törvényileg kötelező erővel előírják azokat, és gondoskodnak a betartatásukról.