„Megint elhallgattattak! Az operatív törzs országgyűlési bizottsági meghallgatásán megint megtagadta a Fidesz (meg a KDNP), hogy szót kapjak — komolyan, minden napra jut most már egy elhallgattatás! De nem hagyom! Hohn Krisztina több kérdésemet perceken belül felteszi — ilyen a szolidaritás! Köszönöm például azoknak a gyermekeknek a nevében, akikért fel akartam szólalni!
Ezekkel a kérdésekkel készültem:
1. Ha az elejétől fogva az egészségügy felkészítésére alapozták a stratégiát, miért 8 nap alatt kellett a kórházaknak kiüríteniük az ágyakat, amiből 4 húsvét ünnepére esett? Felmérték-e előzetesen, hogy mennyi a felszabadítHATÓ ágy, vagy csak fűnyíróelvszerűen kiadták a kórházaknak, hogy mindenhol ürítésenek ki 60 (ami később 50-re módosult) százalékot, és ha valaki ezt nem tette meg, mint az OORI főigazgatója, azt felmentették?
2. Pontosan hány beteg került haza (nem ágyarányban, hanem emberszámban)? Hány panaszt kapott a minisztérium, a Nemzeti Népegészségügyi Központ és a betegjogi képviselők, és hány esetet vizsgáltak ki? Hány esetben került sor a betegek kórházba való visszahelyezésére?
3. Hány embert helyeztek el idősotthonokban azok közül, akiknek el kellett hagyniuk a kórházat?
4. Milyen segítséget kapnak a hazaküldött betegek hozzátartozói az államtól? Az önkományzatokra, háziorvosokra, családtagokra hárítottak minden feladatot ezzel kapcsolatban? Kapnak-e ehhez pluszforrást, kapnak-e szakszemélyzetet, házi ápolókat, megnövelt házi segítségnyújtási keretet, a családtagok otthonápolási díjat, fizetett szabadságot, védőfelszereléseket?
5. Terveznek-e az ágyszámok tartós csökkentésével?
6. A krónikus betegek ellátása mikor folytatódik, elhalasztott életmentő vizsgálatok, kezelések, műtétek mikor lesznek (szűrővizsgálatok, rendszeres infúziós kezelések stb.)? A gyakorlatban a legtöbb beteget nem vizsgálják ki, mert nem lehet előre megmondani, hogy a vizsgálat szükséges-e a tartós egészségkárosodás megelőzéséhez. Így viszont sokan nem kapnak időben diagnózist.
7. Egy tüdőgyógysz beszámolója szerint a koronavírusos betegek közt dolgozó egészségügyi dolgozók nem kapnak elég FFP2 maszkot, FFP3-as maszkot pedig egyáltalán nem kapnak. Hány valódi védelmet jelentő speciális maszk érkezett eddig az országba, és hányat osztottak szét? Hogy lehet, hogy egy 8 óráig használható maszkot egy hétig kell hordaniuk? Miért nem kaptak köpenyt, szkafandert, kesztyűt?