Megfejtették Európa kudarcának legfőbb okát – a baj nagyobb, mint bárki hinné
Fokozódik a bizonytalan, kiszolgáltatott helyzet.
Mintha gyorsabban őrölnének az EU sokat ostorozott bürokratikus malmai.
„Mint minden válság, a mostani járvány is útelágazást jelent az EU számára. A krízis növelheti a kohéziót, a szolidaritást, sőt az integrációt, de a helyzet rossz kezelése miatt erősödhetnek az euroszkeptikus hangok is.
Mintha gyorsabban őrölnének az EU sokat ostorozott bürokratikus malmai, már ami a válságra adott válaszokat illeti, legalább is az utóbbi időben. Még az olasz miniszterelnök is – aki korábban úgy fakadt ki, hogy minek is van az unió, ha nem segít a bajban – elégedetten nyilatkozott a 27 tagállam vezetőinek múlt csütörtöki, immár negyedik, videokonferencia keretében megtartott csúcstalálkozója után, amely a bennfentesek szerint a szokásos éles viták helyett viszonylag békésen zajlott.
Giuseppe Conte a csúcs után örömmel adta hírül, hogy egyfajta Marshall-segélyben, helyreállítási alapban egyeztek meg a tagállami vezetők. Conte szerint közös európai értékpapírokkal fogják majd finanszírozni a válság által leginkább sújtott országok gazdasági helyreállítását, köztük Olaszországét.
A déli országok (Olaszország mellett Spanyolország) már egy ideje szorgalmazzák a közösen kibocsátott kötvények (újabban: koronakötvények) bevezetését. Conte szerint azért van szükség a közös újjáépítési kötvényekre, mert a járvány mindenkit érint, nem aszimmetrikus, mint a korábbi pénzügyi válság. A befolyó pénzeket természetesen a válság kezelésére kellene fordítani.”