Így harcol Kárpátalja a koronavírussal

2020. március 24. 18:19

Ukrajnának a járvány közepette is akad ideje a kisebbségeket elnyomó oktatási intézkedésekre.

2020. március 24. 18:19
Vendégszerző

Végighaladva Beregszász városán csak elvétve találkozunk valakivel. Az üzlethelyiségek nagy része is zárva, egyedül az élelmiszerboltok és gyógyszertárak ajtaján bepillantva láthatunk védőmaszkot és orvosi kesztyűt viselő eladókat. 

Igen, a koronavírus Ukrajnát sem kímélte, most már Kárpátalján is akadt olyan állampolgár, akinél pozitív lett a teszt eredménye. Az ország vezetése szigorú intézkedéseket hozott, bezártak az oktatási intézmények, tilosak a tömegrendezvények, és Ukrajna lezárta a határait a külföldi állampolgárok előtt. Meg kell hagyni, kellő szigorral kezelik a kérdést, ami ismerve az ország egészségügyi állapotát, megfelelően bölcs lépésnek bizonyul. Azt persze felesleges boncolgatni, hogy miért olyan az egészségügy, amilyen.

A válasz elveszett valahol az ország maga mögött hagyott 29 évnyi útvesztőjében,

aminek szakaszait egy-egy vezetőről elnevezett rezsim jellemez. 

Néhány nappal ezelőtt még nagyon kevesen akarták komolyan venni az említett szigorításokat. Kihasználva a tavaszi jó időt, no meg persze az oktatás szünetelését, nagy csapatokban láthattunk fiatalokat, de idősebbeket is valamelyik városi parkban pihenni. A nyugati országokban lévő megszorítások miatt a külföldi munkavállalók közül is nagyon sokan jöttek haza, így pótolni tudták itteni barátaikkal, rokonaikkal a kimaradt sörözéseket. A vezetés végül megelégelte ezt, és bevonva a rendőrség és tűzoltóság egységeit, hangosbeszélőkkel felszerelve próbálták jobb belátásra bírni az embereket. Sikerrel! 

Mára sok helyen a vidám szavakat a kétségbeesés váltotta fel. A gyógyszertárakban nem lehet védőmaszkokat kapni, és a kézfertőtlenítő is ritkaságszámba megy. De ha még a gyógyszertárak jól ellátottak is lennének, sok embernek nehézséget jelentene a beszerzés. 

Egyszerű a képlet: nincs munka, nincs pénz! Kopogtat egy gazdasági válság Ukrajna ajtaján.

A kárpátaljai emberek egy jelentős része külföldön kényszerült munkát vállalni. Szintén sokan vannak, akik mezőgazdasággal, zöldségtermesztéssel foglalkoznak. Mindannyian nagy bajban lesznek/vannak, ha ez a helyzet hamarosan nem változik. Az előrejelzések, becslések szerint egy jó ideig pedig nem fog…

Nagyot kezd fordulni a világ, aminek nyomait itt is kezdjük érezni. Igaz, hogy hiánycikk a szájmaszk, de azért a zöldhatárra jut belőle. A leleményes csencselők érezve a piaci rést cigaretta helyett, védőmaszkokat próbáltak meg átcsempészni a zöldhatáron, most éppen kevesebb sikerrel. 

Valóban több dolog változik, fordulnak a trendek, de azért akad, amit még a koronavírus sem képes megváltoztatni: ez pedig az ukrán nemzetiségi politika. Bár a megnevezés azt sejteti, hogy vélhetően az ország területén élő nemzetiségeknek lehet valamiféle politikai mozgástere, de azt látjuk, hogy ez napról napra szűkül. Ennek ékes példája, hogy a napokban a járványügyi intézkedések közepette Ukrajna első emberének arra is akadt ideje, hogy kézjegyével lássa el a középfokú oktatásról szóló törvényt. Joggal merül fel bennünk a kérdés, ez volt most a legfontosabb intézkedés? Egy soknemzetiségű államban görcsösen ragaszkodva építenek nemzetállamot, amihez a nemzetiségek jogtiprása adja a tempót. De a vírus bizony nem válogat, nyelvtől, nemzetiségtől függetlenül veszélyes lehet mindenkire. 

Összefogásra, emberségre van most szükség, amit még tanulni kell a közszereplőinknek, hiszen egy ország politikája mindig olyan, mint a politikusai, akik azt művelik. Ahogy a gyakorlat mutatja, fejlődni pedig még jócskán van hova. Fél év sem telt el az országban lezajlott parlamenti választások óta, de az új honatyák most nem keresik a népük kegyeit. A hangzatos ígéretek helyett most csend honol.

Ezzel ellentétben az állampolgárok szintjén megmozdult valami, egyre több akcióról lehet hallani. Van olyan, aki szájmaszkokat varr, akadnak olyanok, akik a nyugdíjas korúakat segítik, de egy járművezetőkből álló csoport is alakult, akik az orvosokat, egészségügyi dolgozókat szállítják ingyen és bérmentve. A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) pedig egy nagyszabású adománygyűjtést szervezett, aminek a célja a helyi egészségügyi intézmények megsegítése. 

Válsághelyzet van, most senkit nem zavar, ki milyen nyelven beszél, csak emberek vannak az emberekért.

A családi házak sorra alakulnak á, home office-okká, ahol gyerekzajtól hangos munkaértekezletek zajlanak. Az egyházi miséket, istentiszteletek is a virtuális terekben követhetjük, sok településen élőben, egyenesen a templomból. 

Éppen böjti időszakban járunk, szokás ilyenkor elcsendesedni, számot adni mindarról, amit magunk mögött hagytunk. Talán ez a legjobb, amit most tehetünk. Maradjunk otthon, vigyázzunk a családunkra, olvassunk, csináljuk azt, amit eddig egy túlpörgetett mókuskerék miatt nem tehettünk meg. Vizsgázik most a társadalom Kárpátalján, de nem csak itt, hanem az egész világon. Az, hogy milyen lesz az eredmény, az mindannyiunkon múlik most.

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
998877
2020. március 24. 23:16
Isten óvja őket.
Székely Dózsa György
2020. március 24. 20:23
Jó dolog, hogy a Fidesz kormányra kerülve a elkezdte a magyar nemzeti érdekeket nézni. 2004-ben Orbán még a magyarellenes ukrán nacionalistákat támogatta, dehát jobb későn mint soha.
sozlib_abschaum
2020. március 24. 19:28
Vissza kéne kárpátalját csatolni Magyarországhoz, az ukrán puccsisták meg csináljanak, amit akarnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!