Európai bizalom híján a nagy államoknak kell gesztusokat tenniük
2020. január 03. 16:59
Az erősebb tagállamoknak – bár nem szabad megfeledkezni önmaguk jelentőségéről – önmérsékletet kell gyakorolniuk.
2020. január 03. 16:59
3 p
0
0
2
Mentés
„Az európai vezetők nem bíznak abban, hogy a többi európai tagállam jó bánik majd a pénzügyi forrásokkal, vagy abban, hogy a többiek képesek garantálni a közösség biztonságát és határait.
Lengyelország nem bízik abban, hogy baj esetén Németország valóban a védelmére kel. A németek nem bíznak abban, hogy az olaszok felelős gazdálkodásba kezdenek, s végezetül senki sem bízik abban, hogy a francia nukleáris fegyverek páneurópai elrettentő erővé válnak.
[Ahhoz, hogy ezt a bizalmatlanságot megtörjük] az egyetlen járható út az, ha a nagyobb tagállamok elkezdik gyakorolni a „vezetve szolgálás” módszerét.
(…)
Ezt a fogalmat a szerzőtársammal egy 2017-ben Németországban kiadott könyvben használtam először. Azt értjük alatta, hogy a gazdagabb, nagyobb, erősebb tagállamoknak – bár nem szabad megfeledkezni önmaguk jelentőségéről – önmérsékletet kell gyakorolniuk.
Még azelőtt kell kompromisszumos javaslatokkal éljenek, hogy a tagállamok közötti viták elmérgesednének. Éreztetniük kell a kisebb államokkal, hogy közös platformon vannak és ezért hajlandóak akár lemondani rövid távú anyagi érdekeik érvényesítéséről azért, hogy hosszabb távon mindenki jól járhasson.
Ez egy idealista elképzelés. De az egész európai gondolat ilyen idealista eszményeken nyugszik, amely eszmények a történelem nagyon is valóságos és egyben keserű tapasztalataikban gyökereznek.”
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Műhelyének vezetője szerint „ami most történik, az olyan, mintha elkoboznák a nemzeti hatásköröket az európai értékekre való hivatkozással”.
A volt EP-képviselő szerint az elmúlt mintegy száz évben a külső erők megtalálták azokat az ágenseket, akik belül tudtak zavart kelteni vagy idegen érdekeket megjeleníteni.
Miközben a kormányok óvatosságra intenek, Európa-szerte egyre többen vetik fel, hogy itt az ideje az Aszad-rezsim elől elmenekült szíriaiaknak visszatérni az országukba.
A külügyminiszter-helyettes kijelentette, nem adják ki a volt szír elnököt.
p
5
0
13
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 2 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
csulak
2021. december 01. 19:31
Ez egy mesterseges, eroltetett politika ami nem eletkepes meg rovid tavon sem ! Az igazsag az ,hogy ez az EU egyre jobban hasonlit a volt Szovjetuniohoz!