„Plurális, parlamentáris demokráciákban közhely, hogy a választások utáni napon máris megkezdődik a felkészülés a következő választásokra Ami nem jelent többet, sem kevesebbet, mint hogy a politikai erők demokratikus versengésében, küzdelmében, egyúttal a választópolgárok bizalmának, támogatásának meg- vagy visszaszerzésében nincs, nem is lehetséges szünet. Mégis sokan fellélegeztek hazánkban október közepén, azt remélve, hogy az önkormányzati választásokkal lezárul a hosszú, kétéves kampányidőszak a vele járó feszült, harcias közhangulattal, a nem ritkán durva, irritáló kommunikációs csörtékkel, az ellenfelet lejárató piszkos akciókkal.
Ezért a társadalom többségét megnyugtathatta a miniszterelnök évindító nemzetközi sajtótájékoztatóján, ahol leszögezte, a kampányidőszak véget ért, ezért a következő két évnek a kormányzásról kell szólnia. Ahogy fogalmazott, a kormány politikai kampányban legközelebb 2022. január elseje után vesz részt, addig minden idejét és erejét az országépítés „aprómunkájára” összpontosítja.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy két évig semmi érdekes és izgalmas nem történik Magyarországon. Maga Orbán Viktor jelentette ki, hogy noha az idén és jövőre sem lesznek nálunk (országos) választások, 2020 különösen izgalmas év lesz. Például azért, mert az idén választ kapunk arra, hogy a 2010 óta felépített sikeres magyar gazdasági modell akkor is működik-e, amikor az eurózóna növekedése gyakorlatilag megáll. Ez valóban izgalmas kérdés, mert a magyar gazdaság az egyik legnyitottabb a világon, ezért nem függetlenítheti magát a világ s főként Európa gazdasági helyzetétől és folyamataitól. Igaz, az elmúlt két-három évben gazdaságunk sokkal gyorsabban növekedett, mint az EU átlaga, tehát nem törvényszerű, hogy a nyugat- és dél-európai gazdaságok gyengélkedése hozzánk is „begyűrűzzön”. Ám ennek tudatában is indokolt a józan gondolkodás, előrelátás és elővigyázatosság az egyre bizonytalanabb, újabb és újabb kockázatokat, veszélyeket rejtő világgazdasági és világpolitikai helyzetben.