Jean-Claude Juncker alatt meglehetősen leépült a bizalom.
Jó hír Magyarországnak Ursula von der Leyen személye? Végtére is az utóbbi években nem volt felhőtlen a kapcsolat az ön országa és az Európai Bizottság között.
Most esélyünk nyílik az újrakezdésre. Abból indulok ki, hogy biztosan lesznek még konfliktusok, de Ursula von der Leyen szem előtt tartja a kelet- és közép-európai országok érdekeit és gondjait. Ő nem kioktat bennünket, hanem meg akarja érteni, hogy milyen a történelmi helyzetünk, és miért térünk el egyes megözelítésekben az európai mainstreamtől. Szerencsések vagyunk, hogy Várhelyi Olivér a fontos bővítési portfóliót kapta meg. Ez a kormányunk sikere, és bizonyítéka az együttmőködési készségünknek.
Azt is mondhatnánk, hogy Von der Leyen asszony nevezetes egyszerűséggel így fejezi ki köszönetét, mert a keleteurópai szavazatok nélkül nem lehetett volna bizottsági elnök.
Ezt én nem így látom. Azért támogattuk Ursula von der Leyent, mert egyértelműen megkülönböztette magát az elődjétől. Ő egy nő, hét gyermek édesanyja és közép-európai. Az első bejelentései is elég sokatmondóak.
Ön konfliktusokat említett. Hol számít véleménykülönbségekre az új bizottsággal?
Nem vagyok naiv, és a vita az európai demokrácia lételeme. De mindemellett van egy jobb kiindulási pontunk, ahol Európa nem jó és rossz országokra van felosztva. Jean-Claude Juncker alatt meglehetősen leépült a bizalom. Most ennek az újjáépíttéséről van szó, a tiszteletre alapozva. Emellett áll Ursula von der Leyen.