„Tisztelt Kormánybiztos Asszony! Elnök Asszony! Tisztelt Elnök-Vezérigazgató Úr! Tisztelt Államtitkár Hölgyek és Urak! Tisztelt Képviselőtársaim!
Mindenekelőtt Lezsák Alelnök Úr és Szájer Képviselő Úr! Kedves Sándor Bátyám! Kedves Józsi!
A feladatom többszörösen is nehéz. Részben azért, mert a Petőfi-díjat odaítélő kuratórium idei döntése, mely Lezsák Sándor és Szájer József kitüntetéséről határozott, a rendszerváltoztatás 30. esztendejében nem szorul igazolásra, magáért beszél, és mivel a díjazottak személyiségének kiválóságához csak nehezen érhet fel méltatás, elvenni semmiféleképpen nem szeretnék az ünnepből.
Másrészt – hosszú egyeztetéseket követően – éppen most teremtjük meg az »előlaudáció« műfaját, így vagy hagyományteremtő jellege van a mostani megszólalásnak, vagy arra a megállapításra jutunk, hogy ilyen műfaj nem csupán nincs, de nem is lesz.
Amikor 32 esztendővel ezelőtt Lezsák Sándor hozzáfogott a lakitelki találkozó megszervezéséhez, világossá váltak a kor legfontosabb kihívásai. Megnyitójában, akkor ott Lakitelken úgy fogalmazott: »… ki kell szakadnunk a nomád értelmiségi léthelyzetből! Választ kell adnunk arra a sorsunkat eldöntő kihívásra, amelybe a magyarság története során immár sokadszor kényszerült!« »… a tárgyilagos elemzés, a közösség igazának felismerése kevés. A magunk együttes cselekvésének a lehetőségeit is számba kell vennünk, meg kell teremtenünk!«
Lezsák Sándornak személyes érdeme van abban, hogy a 20. század második felének szárszói összejövetelét, a lakitelki találkozót olyan két és fél év követte, amely a magyar jövőért felelősséget érző értelmiséget képessé tette arra a párbeszédre, együttműködésre és alkalmi összefogásra, amelyre a kommunista diktatúra leváltásához elengedhetetlen szükség volt. Lezsák Sándor volt az, aki ennek érdekében egyszerre tudta ott, akkor Lakitelken közös véleményalkotásra késztetni Csurka Istvánt és Konrád Györgyöt, Für Lajost és Pozsgay Imrét, Püski Sándort és Závada Pált, Szabad Györgyöt és Áder Jánost, Balczó Andrást és Cseh Tamást. Bárhogyan is alakult másfél évtizeddel később a Magyar Demokrata Fórum sorsa, senki nem vonhatja kétségbe azt a rendkívüli történelmi szerepet, amelyet ez a mozgalom, majd párt Magyarország szabadságának és függetlenségének kivívása érdekében elért.