Harminc éve a tömegek nyomására megnyílt a berlini fal Bornholmer Strasse-i átkelőhelye, az emberek átugráltak a szabadságba a hitüket vesztett keletnémet határőrök között, egy állam- és világrend alól kihúzva minden maradék talapzatát. Ez a filmfelvételen is megörökített pillanat a szabadság és annak vágyának egyik legmegrendítőbb mementója.
2019. november 09. 09:26
p
0
0
51
Mentés
„Akarok valamit mondani, elvtársak. Ha már valaki lő, akkor azt úgy kell csinálni, hogy a célszemély nem hogy eltávozzon onnan, hanem itt kell maradnia, nálunk. Micsoda dolog az, mi az, hogy leadnak hetven lövést, és akkor még át is fut, és ott aztán csinálnak egy óriáskampányt! Hát akkor abban igazuk van. Ember, ha valaki ennyire rosszul lő, akkor csináljanak csak kampányt!”
Erich Mielke – az NDK állambiztonsági minisztere 1957 és 1989 között – kijelentése 1989. április 28-án (Mielkét a német rendszerváltás után felelősségre vonták, 1993-ban hat év szabadságvesztésre ítélték)
Túl sokszor beszéltek a modern kori történelem során a szabadságról az épp azt elnyomó politikai rendszerek, és még többször puffogtatták azt üres, hely- és időkitöltő, ráadásul egyáltalán nem komolyan gondolt frázisként mindenféle rendű és rangú politikusok Dél-Amerikától Kelet-Európáig, Afrikától Ázsiág.
Kevés olyan megörökített pillanata van a történelemnek, amikor a szabadság fogalma láthatóvá, átélhetővé, megérthetővé – és mindezek nyomán megrendítővé – tudott válni.
Ma harminc éve egy ilyen pillanat történt
a két Berlin, a két Németország, két világrend és két történelmi korszak határán.
Az 1989. november 9-én a Bornholmer Strasse határátkelőnél összetömörült keletnémet alattvalók egyszerűen a tömeg nyomásával, a békés követeléssel, a legelemibb szabadságvágy kinyilvánításával és halált megvető bátorsággal megnyitották a saját útjukat a jobb élet felé.
Ne feledjük, még 1989 februárjában is lelőttek a keletnémet határőrök egy 21 éves fiatalembert, aki át akart szökni a Fal túlsó oldalára.
Mint 1989 november 9-ének estéjén kiderült, a Bornholmer Strasse hősei és hősnői nem csak magukat szabadították ki az elnyomás rendszeréből. Abban a pillanatban, ahogy kinyílt az a bizonyos határsorompó, az egész keletnémet kommunista állam és diktatúra veszítette el értelmét, semmisült meg politikailag, ideológiailag és morálisan.
És az NDK megsemmisülésével maradék értelmét is elvesztette
az egész ördögi tévút,
amibe a világháború utáni világrend ezeket a népeket – lengyeleket, cseheket, szlovákokat, baltiakat, magyarokat és a többieket – kényszerítette.
Kilenc perc az elnyomástól a szabadságig
Kedves Olvasó, te is dőlj hátra, és nézd meg ebből a 2019 végi, szabad és jóléti – és szabadságát és jólétét valamiért annyira magától értetődőnek gondoló – Európából ezt a fenti kilenc percet,
ahol egy új korszak elkezdődött, és ahol a szabadság a maga legkevésbé sem elvont formájában megmutatkozott.
Nézd 1:43-nál, ahogy valaki „endlich frei”-t kiált.
Nézd 6:25-nél a még mindig kitartó keletnémet határőrt, aki maga se tudja már, hogy miért, de még kapaszkodik az élete és munkássága értelmét jelentő sorompóba az átnyomuló tömeg sodrásában.
Nézd 6:48-nál a szabad oldalra önfeledten átugráló nőt.
Nézd 7:38-nál a tovább strázsáló határőrt, a tekintetét, és próbáld kitalálni, vajon mi minden kavargott ott és akkor a fejében.
Nézd 8:32-nél az NDK-s címertől mentes, egyszerű német zászló lobogtatását, egy szétszaggatott közép-európai nemzet negyven év utáni egymásra találásának jelképét.
És nézd végül 8:44-nél két ember egymásra találását, akiket nyilvánvalóan a modern európai történelem legbornírtabb, perverzül pedáns kegyetlenséggel fenntartott diktatúrája választott el egymástól – amíg végül az emberek akarata felül nem írta a lőparancsot és az attól való halálfélelmet.
És gondolj arra, milyen jó most neked és meglévő vagy leendő gyermekeidnek, hogy ennek az egésznek ott és akkor vége lett.
„A szabadság mindig egy nemzedékre van a kihalástól. Harcolnunk kell érte, meg kell védenünk, és a gyermekeinknek meg kell tanítanunk, hogy ugyanezt tegyék ők is.”
Kérdezhetnéd persze, hogy minek beszélek itt önmagamról, amikor te vagy a levél címzettje. Azért, kedves Péter, mert megszólítva érzem magam. Általad érzem megszólítva magam. Győrffy Ákos írása.
Majkának a szerződés aláírása után valószínűleg lejárt konzervben adták az RTL-nél a company valuest, a dátum szerintem 2016 szeptembere lehetett rajta.
Úgy tűnik, azonnal komoly döntéseket hoz az amerikai elnök. Meglépte, amit sokan nem hittek.
p
9
0
2
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 51 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bell & Sebastian
2019. november 10. 00:33
A Birodalomnak több esze van, mint gondolnánk, és hosszabb távlatokban is képes gondolkodni.
Az Európai Egyesült Államok irányítását csak nem bízhatták a köcsög franciákra.
A nagy hír nem az, hogy az endékások azóta szakmányban, kétpofára falhatják a Haribot, hanem inkább az, hogy a fejünk fölött minket is átjátszottak a másik rabtartóhoz. Mert nyalható segg nélkül nem élet az élet, a mindent túlélő Aprópiroskák fészekalja szerint.
A németek tragédiája az, hogy nagyon hatékonyak tudnak lenni közösségi üzemmódban, ami nekünk nem megy. Ezért sok műlik azon, ki vetíti a filmet a német mozikban. Sajnos mindent elhisznek, vagyis hittek eddig, mert már erősen repedezik a máz a tákolmányuk pofáján.
Már a német híradóban is a PC bolsi véleménydiktatúrával és a rossz bal (mert van jó is, ugyebár), ami a Hitleráj, felértékelődésével foglalkoznak.
Abba most nem mennék bele, melyik bal a rosszabb, mert ennek a mércéje csak az lehet, melyik mennyi zsidót nyírt ki, csak a leltár a gyárak elleni terrorbombázások áldozatait és az elnyomott szovjet tagállamok igazságtételét is, nem túl elegánsan, Adolf tányérjára meri.
Azon is lehet vitatkozni, kitalálta ki az elvet, hogyha nem tudod irányítani, állj az élére, Churchill vagy Lényin? Mindkettőből kinézem, mert volt akkora gazember.
Ott hagytuk abba, hogy nem mindegy, ki és mit vetít a moziban.
Nem vagyok róla meggyőződve, hogy magyar moziban magyar gépész magyar filmet vetít nekünk.
De abban egyenesen biztos vagyok, hogy a németeknek amcsi filmet vetítenek amcsi helytartóik. Már a feliratozással sem foglalkoznak nagyon, tanulj meg angolul, meglásd, nekünk jó lesz.
Ami annyira jó mondás, hogy akár átvehetné Dobrev Kláráné is.
Idő kérdése,hogy egyesek a nyugati sajtóban Nagy Német Novemberi Forradalommá minősítsék a berlini fal áttörését. Pl. az 1989.november 11-re beillesztik a falbontást is. Jó képek, forradalmi képnek is tűnhetnek, csak épp nem aznap volt.
Forradalmat csinálni meg nem volt miért,hiszen előzetesen a nagyhatalmak már megegyeztek.
Az elsőprő erejű tömegmegmozdulások az NDK vezetői ellen irányultak.
"Nézd 6:25-nél a még mindig kitartó keletnémet határőrt, aki maga se tudja már, hogy miért, de még kapaszkodik az élete és munkássága értelmét jelentő sorompóba"
Asszociáció egy magyar rendőrre a 2007-es kordonbontáskor, aki még védi az utolsó darab kordont.. )
https://youtu.be/nIJ6CR7MYpQ?t=82
"Endlich frei – harminc év szabad Európa"
Aha, szabad.
A múltkor pénzt utaltam postán, konkrétan 10 000 forintot és a postás személyi igazolványt kért és azonnal lejelentette telefonon még ott előttem.
Na ilyen még a kommunizmus alatt sem volt.