Milyen a konzervatív környezetvédelem?

2019. szeptember 24. 09:54

Jó lenne, ha egy kicsit visszatalálnánk Atyánkhoz is. Ha Őt újra életünk részévé tennénk, akkor Földanyánk sem lenne ennyire leterhelve.

2019. szeptember 24. 09:54
Demokrata

„Nem nehéz megtalálni azt az időpontot, amikor az ember elkezdte mértéktelenül pusztítani és mérgezni a környezetét. Ha ezt a jelenséget az első ipari forradalomhoz kötjük, akkor mondhatjuk, ez volt az a pillanat, amikor a nyugati civilizáció szellemi és lelki értelemben is szabadnak kiáltotta ki magát a transzcendenssel szemben – felvilágosodás, francia forradalom. Ez a krónikus határátlépés kora. Korábban már írtam arról, hogy az ember meghatározott keretek közé születik, saját életmederrel, amelyet ha elhagy, valójában saját – legalábbis a neki szánt – életét hagyja el (Lásd Határtalan világunk, Demokrata 2019/18. szám). A természet attól pusztul, hogy a vágyainkat és a magunkról alkotott elképzelésünket éljük a valóságunk helyett, ez a szomorú igazság. A károsodás akkor következik be, amikor egy közép-európai nemcsak jogának, de kötelességének érzi, hogy valamelyik több ezer kilométerre lévő szigeten feküdjön a tengerparton. Vagy amikor egy skandináv nemcsak jogának, de kötelességének érzi, hogy papáját egyen reggelire a biojoghurthoz. Amikor éjszaka mesterségesen nappalt csinálunk hatalmas városokban. De ilyen általában a repülés és az autózás, hiszen néhány óra alatt teszünk meg olyan utakat, amelyeket normális esetben – fizikai határainkon belül maradva – napok vagy hónapok alatt, életünket kockáztatva járnánk meg. A példák sora hosszú, a lényeg: a szemét és a méreg akkor keletkezik, amikor elhagyjuk az életmedrünket, tehát növekedésünk természetes határait.

Ha ezt elfogadjuk, akkor az is egyértelművé válik, a környezet nem menthető meg, csak a saját életünk megmentése által. Meg kell értenünk, őrületben élünk és ennek az őrületnek hatalmas pusztítás, végső soron megállíthatatlan pusztulás az ára. A mai értelemben vett környezetvédelem az ideologikus emberek sajátja, akik annak a gondolatnak, eszmének is uralma alatt állnak, amely mindezt eredményezte: a tökéletesen félreértett szabadságnak. Miközben a környezetet próbálják megtisztítani, nem értik, hogy ők maguk a környezet. A környezet helyreállítása a mi életünk helyreállítása nélkül értelmezhetetlen, külső megtisztulásunk előfeltétele belső tisztaságunk.

Roger Scruton Zöld filozófia című könyvében kifejti, a természetet csak a konzervatív gondolat mentheti meg, mivel az csak lokálisan, lokális szemlélettel vezethet eredményre. A természetes közösségekbe történő visszatérés, országunk, nemzetünk, családunk, csak ezek vezethetnek ki bennünket az útvesztőből. Én is úgy gondolom, aki »globális«-ban gondolkodik, nem értheti meg ezeket az összefüggéseket soha, hiszen ab ovo nem érti az »életmeder« fogalmát.

Egy dologban mindenki egyetért: mind bűnösök (és cinkosok) vagyunk abban, ahogyan világunk kinéz. Vita csupán azon van, miben áll bűnösségünk. »Földanya« haldoklik – halljuk mindenhonnan. Nem szeretem ezt a megnevezést, bár el tudom fogadni, végül is a női a materiális princípium, legyen a Föld az anyánk! Ugyanakkor jó lenne, ha egy kicsit visszatalálnánk Atyánkhoz is. Ha Őt újra életünk részévé tennénk, akkor Földanyánk sem lenne ennyire leterhelve – egy család már csak így működik.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gáborpéter
2019. szeptember 25. 10:39
Szegénykéim, az ávós áztatási mechanizmus beindul a szerző ellen, láthatólag a tartalmat úgysem fogjátok fel...Hajrá mórok és egyéb magukat és identitásukat nyíltan vállaló haladó többség!
ráadás-éve
2019. szeptember 24. 23:11
Látom a Seattle törzsfőnök levele hatott. A föld azért feminin jellegű a mitológikus szimbolikában, mert abból nőnek ki a növények, tehát a mag olyan mint egy magzat (találó elnevezés) amelyet a föld táplál. De a föld önmagában nem elég, mert szüksége van esőre. Ezért az ég maszkulin jellegű, mert esővel megtermékenyiti a földet. Ez a motivum sejlik föl a görög mitológiában is (Uranosz és Gaia). Vagy mezopotámiai mitológiában is amelyben Tiamat a femin tenger és Apszu a maszkulin édesviz (eső). A Bibliában már komplexebb a helyzet: Kezdetben teremtette Isten az eget és a földet. – I. Móz 1:1 A föld még kietlen és puszta volt, a mélység fölött sötétség volt és Isten Lelke lebegett a vizek fölött. – I. Móz 1:2 Kommentár: A kietlenség és pusztaság (héber: tohu vabohu), a sötétség tulajdonképpen a semmi, a káosz szemléltetése. Isten Lelkére, a Lélekre használt héber szó (רוּחַ kiejtve: ruah) jelentése: lélegzet, lehelet.[1] Isten élő és életet teremtő lehelete mozgott a mindenség felett, amellyel megvalósította a teremtéssel kapcsolatos szándékát. (lásd még a hinduizmusban: Brahman) Azután ezt mondta Isten: Legyen boltozat a vizek között, hogy elválassza egymástól a vizeket! Megalkotta tehát Isten a boltozatot, és elválasztotta a boltozat alatt levő vizeket a boltozat felett levő vizektől. És úgy történt. Azután elnevezte Isten a boltozatot égnek. Így lett este, és lett reggel: második nap. – I. Móz 1: 6-8 Azután ezt mondta Isten: Gyűljenek össze az ég alatt levő vizek egy helyre, hogy láthatóvá váljék a szárazföld! És úgy történt. Azután elnevezte Isten a szárazföldet földnek, az összegyűlt vizeket pedig tengernek nevezte el. - I. Móz 1: 9-10 Ez a mezopotámiai hagyományokból ered, de sokkal nehezebb értelmezni, de annyi biztos, hogy itt álomképekkel van dolgunk.
matykox
2019. szeptember 24. 21:08
Jó kislány! Minden elismerés a bátorságért, hogy ezt - az egyébként nagyon helyes - témát fölvetette ebből a szemszögből! Még jól emlékszem, hogy az 50-es években még a nagy szegénység mellett is mennyire természetes volt az élet sok-sok része - például az ember környezetének rendben tartása. Amiből persze látszik, hogy a mai világ a "régi" lepusztításával maga alatt kezdte a favágást, és mára majdnem be is fejezte. Istentelen, kulturálatlan világ csak egyre élhetetlenebb lesz, az átmeneti bőség ellenére. És ezt helyrehozni nem lesz se egyszerű, se gyors. Generációk mennek rá.
urga
2019. szeptember 24. 14:05
Ritka értelmes, világos, lényeglátó írás. Végre a problémák gyökeréről szól és nem a környezeti tünetekhez javasol álmegoldásokat, mint ahogy azt teszik sajnos nagyon sokan még a jó szándékú "környezetvédők " is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!