A 13. cikkelyt a Stephen Harper vezette konzervatív kormány vette ki a törvények közül, mert meglehetősen nagy vitákat generált. A szólásszabadság védelmezői szerint annak alkalmazása lehetőséget teremtett az internet a cenzúra alkalmazására.
Az illetékes bizottság egyébként nemcsak a korábban eltörölt jogszabály visszaállítását szeretné elérni, hanem azt is javasolta a kormánynak, hogy az online gyűlöletkeltés elleni minél hatékonyabb fellépés érdekében indítson kurzusokat ügyvédeknek és bíráknak. Mindemellett javaslatot tettek egy központi gyűlöletbeszéd-kataszter felállítására, amiben összegyűjtenék és listáznák a kanadai eseteket.
A bizottság azt is szeretné elérni a kormánynál, hogy »európai mintára állapítson meg követelményeket az online platformokra és az internetszolgáltatókra a gyűlöletbeszéd eseményeinek nyomon követésére és kezelésére, valamint az összes olyan üzenet eltávolítására, amelyek online gyűlöletet jelentenek.« Abban az esetben, ha ez nem történik meg, akkor legyen lehetősége a hatóságoknak pénzbüntetést kiszabni.
Óriási hiba lenne
Természetesen nem mindenki ért egyet ezekkel a javaslatokkal. A konzervatívok szerint kettős hatást érhet el a kormány, ha végül zöld utat ad a bizottsági ötleteknek. Az ellenzéki párt szerint egyeseket ezek a rendelkezések öncenzúrára kényszerítenének, míg azok akiket kizárnak a különféle platformokról, még jobban radikalizálódhatnak.
Attól, hogy a hivatalos felületeken ezen személyek véleménye nem jelenik meg, az nem jelenti azt, hogy máshol nem fogják majd elmondani – tették hozzá. A konzervatívok szerint a mostani jogszabályok alapján is hatásosan fel lehet lépni a gyűlölet-bűncselekményekkel szemben. Úgy látják, hiba lenne, ha a valódi szélsőséges megnyilvánulások elleni fellépést arra használná a kormány, hogy szűkíti a szólásszabadság határait.”