„Elitcsere” és populizmus

2019. augusztus 05. 11:22

Kit, és milyen alapon sorolnak az elit tagjai közé, vagyis hol húzódik a választóvonal a mi és az ők között?”

2019. augusztus 05. 11:22
Pelle János
Neokohn

„Úgy tűnik, napjainkra a szorosan vett »elitellenességet« felváltotta az »elit vélemények« körüli, mediatizált iszapbirkózás, legyen szó akár a klímaváltozásról, akár Európai Unióról, akár a rasszizmusról, akár az LMBTQ identitástól, vagy akár a modern művészetről.

A politikát, amióta világ a világ, hálátlan mesterségnek tartják: aki erre a pályára adja a fejét, ne számítson boldog, derűs öregkorra. A politikust a kortársai ritkán becsülik, a legtöbbször különböző vádakkal illetik, sokan utálják.

Az utókor viszont gyakran egészen másként ítéli meg, felismerik az erényeit, nemcsak a tetteit, de még a hozzá fűződő illúziókat is értékelik, a hibáit pedig jelentéktelennek tartják. Ezért is, mintegy kárpótlásul, gyakran szobrot állítanak nekik a haláluk után.

A fő ok, amiért a közvélemény rossz véleménnyel van a politikusokról, mindenekelőtt a miniszterelnökökről, de a kormánytagokról is: önző, csak a saját érdekükkel törődő, privilegizált elit tagjainak tartják őket, akik visszaélnek a tömegek bizalmával. Ezért minden ellenzéki párt a »dolgozó többség« nevében lép fel, és a választók érdekeit képviselő politikai vezetést, illetve elitcserét követel.

Csak emlékeztetőül: a szociológusok elitnek nevezik a társadalmi hierarchia csúcsán elhelyezkedő kis létszámú – az uralkodó osztálynál szűkebb – csoportot. A szociológiában legtöbbször hatalmi elitről beszélnek, tehát a politikai és gazdasági hatalmat kezében tartó szűk társaságról.

Demokratikus viszonyok között, amikor több párt között lehet választani, a politikai, és a vele összefonódó gazdasági elit bírálata, illetve a korrupció elleni harc az ellenzéki pártok egyik legfőbb érve. A kormányzó pártok, ha erről esik szó a választási kampány során (és a tömegdemokráciákban már szinte folyamatos a kampány), általában védekezni kényszerülnek a támadások ellen.

Mindenekelőtt arra hivatkoznak, hogy ha az összefogásra amúgy képtelen, belső ellentétektől szabdalt ellenzék kerülne hatalomra, az is csak egy zárt, korrupt elitcsoport lenne. Az elitekről, illetve a korrupcióról folytatott nyilvános politikai diskurzus így meglehetősen terméketlen.

Minden érdekelt fél a saját »mantráját« nyomatja a befolyása alatt álló médiában, és a politikai harc legfőbb tétje immár nem az, hogy a pártok meggyőzzék igazságukról a választókat, hanem az, hogy a tömegkommunikáció minél nagyobb szegmensét birtokolják, ami számukra a sikeres választás biztos garanciája.

Hogy a mai magyar politikai színtérre is vessünk egy pillantást: a 2018-as választásokon először indult a Momentum, és alig több, mint három százalékot szerzett. Ez a párt azonban a felmérések szerint ma bejutna a parlamentbe, és érdemes rá figyelni.

2018 májusában közzétett alapszabálya hitet tesz »az esélyegyenlőség és a társadalmi mobilitás mindenkori biztosítása« mellett, ugyanakkor »mélységesen elítéli a politikai elit önző tevékenységét«. Harcot hirdet az emberek megosztására és társadalmi konfliktusok kiélezésére épülő politikai tevékenység, az önérdeket a közérdek elé helyező, a korrupciónak teret biztosító és abban aktívan résztvevő, illetve a demokratikus alapértékekkel szembemenő hatalomgyakorlás ellen.

Ebből fakadóan a Momentum Mozgalom e politikai elit, valamint az »azt kiszolgáló személyek és szervezetek részvétele nélkül« kívánja elérni céljait. Joggal vetődik fel a kérdés:

kit, és milyen alapon sorolnak az elit tagjai közé, vagyis hol húzódik a választóvonal a »mi« és az »ők« között?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pelso j.
2019. augusztus 05. 17:20
Ha a Momentum elit, akkor a fidesz felső párezer, meg a holdudvar, a pereputty, az ezekhez csapódó politikai és gazdasági kalandorok ugyan mik.....?
annamanna
2019. augusztus 05. 14:42
Szerintem alapvetően kétféle életstílusról, kétféle gondolkodási módról van szó. Az egyik típusú ember számára természetes az, hogy termel, dolgozik, az alapján él. Őket lehet köznépnek, alattvalóknak, dolgozóknak, dolgozó népnek vagy középosztálynak is hívni, gyakorlatilag mindegy, mindegyik megnevezés mögött egyfajta "méhecske" vagy "hangya" típusú tömeg áll. A másik típus legyen akkor a "tücsök", aki nem érzi szükségét annak, hogy termeljen, dolgozzon, fenntartsa a társadalmat; azt viszont szükségesnek érzi, hogy valahogyan el tudja sajátítani a megtermelt javak hasznát a termelőktől. A középosztállyal szemben ők a társadalom két szélén helyezkednek el. Vagy legalul vagy legfelül. A periférián élő emberek gondolkodása sok tekintetben hasonlít egymásra, és nem teljesen lehetetlen a köztük való mozgás (pláne egy szép lány a mélyből esélyesen a magasba törhet). A tücsök és hangya mentalitása kölcsönösen üti egymást. A tücskök közül kikopnak a hangyák, a hangyák közül kikopnak a tücskök. Egy tücsök állhat a hangyák élére, hogy küzdjön a tücskök ellen, de attól még ő maga is tücsök marad. Bár időnként lehetséges a tücsökből hangyává változás vagy fordítva, hangyából tücsökké válás. És persze lehet álmodozni is: https://www.youtube.com/watch?v=vSquhrnSSgs
boxer malac
2019. augusztus 05. 13:57
Először is két dolgot kellene leszögeznünk: 1., álmodozók,John Lennon szindrómában szenvedőknél: a politika nem szólhat a a politikus megélhetéséről,hanem a köz szolgálatáról kellene szólnia elsősorban ,és csak másodlagosan az egyéni megélhetésről 2., egoizmusban szenvedőknél viszont jó legyen minden szóljon minden a politikusról,annak egyéni gondolatairól,céljairól(egyéni gazdagodás) ,de csak egy bizonyos ideig. Tehát egy idő után(mondjuk 10 év) lépjen ki a politikából.
boxer malac
2019. augusztus 05. 13:49
A politika kettős életet él. Külön kasztot képeznek a politikusok,és amikor ezek a kasztok nem bírják felvenni a versenyt a nemzetközi egyéb elitekkel ,mert túl kapzsik/korruptak,akkor átmennek ilyen egyéni különvilágba,ami aztán csak nő,nő,nő (persze a nem politikus kaszt kárára),és "Repül a nehéz kő: ki tudja, hol áll meg? Ki tudja, hol áll meg s kit hogyan talál meg? Fuss, ha futhatsz, Miklós! pallos alatt fejed!... "
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!