Humanizmus: cél vagy eszköz?

2019. június 21. 20:54

A humanizmus emberközpontúsága az, amely napjainkra az ateizmushoz és a világi racionalizmushoz kapcsolja inkább az irányzatot a keresztény megközelítés háttérbe szorítása mellett.

2019. június 21. 20:54
Virág Krisztina
Vasarnap.hu

„»A Mozgalom mindez és sokkal több. A „Földet emberivé tenni” ideáljának gyakorlati kifejeződése, és az a törekvés, hogy egy egyetemes emberi nemzet felé közelítsünk. Egy új kultúra magja ebben a civilizációban, mely globálissá válik, és amelynek meg kell változtatnia az irányát, elfogadva és értékelve a sokszínűséget, egyenlő jogokat és azonos lehetőségeket biztosítva minden emberi lény számára – azért a méltóságért, amit megérdemel, annál az egyszerű ténynél fogva, hogy megszületett.«

Silo szerint tehát a terv a Föld emberivé tétele, a fizikai fájdalom és a szellemi szenvedés megszüntetése, feloldva az embert abból az állapotból, hogy mások szándékának eszköze legyen. 

Azt gondolhatnánk, hogy a humanitárius értékek – ha csak a Silotól fentebb idézettekre gondolunk – közel állnak a kereszténységhez vagy azokhoz a vallásokhoz, amelyek tanítása az emberek iránti szeretetre, könyörületességre és segítségnyújtásra, az Isten előtti egyenlőségre hívják fel a figyelmet. Azonban ez nem így van. Éppen a humanizmus emberközpontúsága az, amely napjainkra az ateizmushoz és a világi racionalizmushoz kapcsolja inkább az irányzatot a keresztény megközelítés háttérbe szorítása mellett.

E szerint az ember elsőbbséget élvez a társadalom, a történelem és a kultúra értelmezésében is. Láthatjuk, hogy mennyire különbözik e felfogás a teremtésvédelem vagy akár az életvédelem elgondolásától, hiszen az embert hatalommal ruházza fel a teremtett világ használatára és birtoklására. Sőt, vannak olyan szerveződések, amelyek kifejezetten keresztényellenesen tevékenykednek: az Amerikai Humanista Szövetség nevű civil szervezet épp a napokban kezdeményezte egy, az első világháború elesett katonáiról megemlékező kereszt lebontását. Az érvelés szerint a kereszt törvénytelenül támogatja a kereszténységet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gallfec
2019. június 21. 23:03
Ott kezdődik, hogy senki asse tuggya, mi a humanizmus. Mápedig aztat köll tunni. Mer aszondi mind, hogy : A humanizmus az ember szeretet. De nem ! Kééérem ! A humanizmus az nem emberszeretetet jelent, hanem HELYES emberszeretetet. A humanizmus fogalma helyes emberszeretet jelent . Ehhez meg tudni kell, mi a helyes. Ehhez meg tudni kell, hogy ez ( hogy mi a helyes ) nem szubjektív kategória. Ahhoz meg, hogy bármiről el-felismerjük, hogy nem szubjektív kategória, ahhoz meg alázat kell. Ahhoz meg, hogy az alázatot a megalázótól meg tudjuk különböztetni, ahhoz világnézet kell. A világnézet meg nincs filozófia nélkül . Summa: Ahhoz, hogy a humanizmusról bármi érdemlegeset mondjunk, filozófiai műveltség szükséges. Hogy ez nincs, attól még lehet jól eligazodni a mindennapi életben. De ÍRNI, ÉRTEKEZNI, ESZMÉT CSERÉLNI, IGÉNYES FOGALMI DISZTINKCIÓKAT TENNI teljesen reménytelen .
Einar
2019. június 21. 21:59
"A Mozgalom mindez és sokkal több. A „Földet emberivé tenni” ideáljának gyakorlati kifejeződése, és az a törekvés, hogy egy egyetemes emberi nemzet felé közelítsünk." Ez az egyetemesség lett a legpusztítóbb ideológiák alapja. A humanizmus a világproletárságot, a magánelőnyéért élő tömegembert termelte ki. A legnagyobb veszély az emberiségre, az istentelen és hamis egyenlőség eszme az anyagi javak megszerzéséért.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!