Milyen diktatúra az, ahol az ellenzék ilyen hídfőállásokat nyer

2019. április 01. 15:54

Ezért kell mindig óvatosan bánni a javarészt balos híradásokkal.

2019. április 01. 15:54
Trombitás Kristóf
Facebook

„Elvonatkoztatva attól, hogy mit gondolunk Erdoganról, mégis milyen diktatúra az, ahol az ellenzék ilyen hídfőállásokat nyer? És milyen embertelen elnyomás és hajtóvadászat a másképp gondolkodók és a demokrácia ellen?

Ezért kell mindig óvatosan bánni az olyan, javarészt balos híradásokkal, amelyek egzotikus, távoli helyek vezetőit szörnyű diktátorként ábrázolják. Lehet, hogy igaz, de pontosan ezek a nyugat-európai, balos híradók számolnak be az orbáni diktatúra szörnyűségeiről is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
yndi
2019. április 04. 10:32
"A jelenlegi globalizmusnak nevezett monopolkapitalizmusban, amely soha nem látott mértékű (...) hatalomkoncentrációt hozott létre a tőketulajdonosok oldalán a munkavállalókkal, államokkal és nemzetközösségekkel szemben." Csak hülledezni tudok ilyeneket olvasva. Mégis honnan veszed ezt? Milyen alapon állítasz ilyeneket? Hol olvastál ilyeneket? Van valamilyen személyes tapasztalatod a nyugati világról? A valóság éppen a szöges ellentéte annak, amit írsz. A nyugati világ gazdasága a versenyen alapul folyik, nem "monopolkapitalizmus". A nyugati gazdasági-társadalmi rendszer messze nem tökéletes, de - úgy a XX. század dereka óta - a történelemben korábban soha nem látott mértékben biztosítja a jog uralmát és a munkavállalói jogok védelmét. A politikusok gazdasági befolyásolását ez a rendszer bünteti. Az, amit te "Orbán-Simicska finanszírozási megoldásnak" hívsz, egyszerűen csak a klasszikus autoriter modell, amely az emberiség egész történelmét dominálta, és amelyik a közérdeket aláveti a hatalmon lévő csoport politikai érdekeinek. Ez az a modell, amelyik nem bünteti, ha a gazdaság egyes szereplői gazdasági előnyök juttatásával befolyásolni igyekszik politikusokat (ld. Orbán magáncélú repülőútjait, amikért a nyugati világban azonnal véget ért volna a politikai karrierje, vö. Christian Wulff esetével). Éppen ellenkezőleg: ez a modell kifejezetten fontossá és természetessé teszi a gazdasági szereplők számára, hogy szívességeket tegyenek politikusoknak, hiszen a politikusok rendszeresen beavatkoznak a gazdaságba, és ez ellen a gazdasági szereplők nem tudnak intézményes (jogi) védelmet igénybe venni, mert a jog uralma nem biztosított. Ez a modell a "politikusok gazdasági befolyástól való függetlenségét" legfeljebb abban az értelemben biztosítja, hogy a gazdaságot aláveti a politikusok személyes érdekeinek. Minthogy ez nyilvánvalóan nem jó sem a gazdaságnak, sem a társadalom egészének, felfoghatatlan, hogy te ezt miért tartod előnynek. A nyugati világ jóléte annak köszönhető, hogy ettől a modelltől az utolsó pár évszázad során szépen lassan eltávolodott.
yndi
2019. április 01. 17:36
A "nyugat-európai híradók" alapvető nyugati normákat kérnek számon az olyan rezsimeken, mint Erdogané vagy Orbáné. Alapvető szabadságjogokat, jogállamot, a hatalmi ágak elválasztását, az ellenzék esélyegyenlőségét, az állami és a pártpénzek elválasztását, a korrupció elleni küzdelmet, ilyesmiket. Az a buta publicista, aki szerint ez azt jelenti, hogy Erdogan vagy Orbán rendszerét diktatúrának ábrázolják, az egy büdös szót sem ért sem a nyugati normákból, sem pedig azokból a nyugat-európai híradókból, amelyeket a "balos" címkével illet, és leszól. Erdogan rendszere nem diktatúra, hanem manipulált, torzított, "menedzselt" demokrácia, amely rendszeresen megsérti az említett nyugati normákat. Orbáné pedig ugyanilyen rendszer, és szintén rendszeresen megsérti ezeket a normákat. Eközben egyébként Erdogan rendszere Orbánénál brutálisabb: Törökországban több tízezer ember van börtönben mondvacsinált indokokkal, politikai okok miatt. Magyarországon még(?) nem ez a helyzet. Ami hasonló a két rendszerben: a kormányzat manipulálja a nyilvánosságot, felvásárolja a sajtót, töménytelen közpénzből folytatott propagandával befolyásolja a választókat, és eközben zaklatja azokat a szervezeteket és személyeket, amelyeket veszélyesnek érez a hatalmára. Az ellenzék esélyegyenlősége megszűnt. És ami még szintén hasonló a két rezsimben: látszólag demokrácia van, hiszen többpártrendszer van, és választások. Az ellenzék ilyen viszonyok között is kisebb-nagyobb győzelmeket arathat néha, csak éppen ezeket egy felé lejtő pályán kell kiharcolnia, tisztességtelen viszonyok között. És a kisebb-nagyobb ellenzéki győzelmek nem jelentik azt, hogy az ellenzéknek reális esélye van a kormányzati hatalmat átvenni és gyakorolni.
alex.leopardi
2019. április 01. 16:59
nem érted jól,sőt,a párhuzamod nagyon gyenge,nálunk még Tordai és G.Marci is törhet,zúzhat,ha rajtam múlna akkor talán nem lenne az a két egyenes párhuzamos és jogod lenne panaszkodni
popzene
2019. április 01. 16:46
Tehat 50.000 politikai fogoly mellett is lehet Torokorszag kifogastalan demokracia (a Fidesz szamara), hiszen Ankaraban ellenzeki lett a polgarmester. Ebbol meg persze egyenesen kovetkezik, hogy barmilyen mertekig rombolja le a Fidesz a jogallamot, amig formalisan megtartjak a valasztasokat, termeszetesen az Orban-rezsim is kifogastalan demokracia. Ugye jol ertem?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!