Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Az intézetek már kezdik felismerni: torz értékeléseik súlyos károkat okoztak.
„Egy héttel azután, hogy a Standard & Poor’s pénzügyi szolgáltató csoport felminősítette Magyarországot, a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő is bejelentette, hogy javította a devizában és forintban fennálló hosszú futamidejű magyar államadósság-kötelezettségek besorolását.
A hitelminősítők egymás után rontottak Magyarország adósságbesorolásán. Az MSZP–SZDSZ-kormányok súlyosan hibás gazdaságpolitikája következtében Magyarország államadóssága, külső kitettsége és sérülékenysége olyan mértékben növekedett, hogy ennek következményeként a hitelminősítők a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába sorolták a magyar adósság hitelbesorolását. Micsoda különbség van az ország akkori és mai helyzete között! Ma egyáltalán nincs szükség arra, hogy a kormánytagok az akkori balliberális kormányhoz hasonlóan az IMF-hez és az EU-hoz rohangáljanak azonnali pénzkölcsönért a csődhelyzet elhárításához. Sőt, az akkor felvett gigahitelt már rég vissza is fizette az ország.
Ennek ellenére egyre több befektető hagyta figyelmen kívül a minősítők értékelését és döntött azok aggályoskodásai dacára a kedvező magyarországi befektetések mellett. Így válhatott Magyarország a külföldi befektetők körében a kelet-európai régióban sok területen a legkedveltebb célponttá. A magyar Nemzeti Befektetési Ügynökség 2017-ben kilencvenhat leendő magyarországi, külföldi befektetővel folytatott tárgyalást zárt le eredményesen, mindezek mintegy 3,5 milliárd eurós új befektetést és 17 ezer új munkahelyet jelentettek az országnak. Az ügynökség 2018-ban százharminc külföldi céggel folytatott le sikeres tárgyalást, amelyek további nyolcmilliárd eurós befektetést jelentettek az országnak.
A mostani felminősítések azt jelzik, hogy az intézetek már kezdik felismerni: torz értékeléseik súlyos károkat okoztak szakmai hitelességüknek. Reméljük, most már felismerik azt is, hogy az általuk eddig alulértékelt, kiszámítható, stabil gazdaságpolitika, a hazai lakosság és a vállalkozások támogatása, a külföldi befektetők számára biztonságos üzleti, befektetői környezet kialakítása egyáltalán nem kockázatos, és jó szívvel ajánlható ügyfeleiknek, a befektetőknek is.”