Volt még egy utolsó kísérlet a komcsik részéről, hiszen 1990. július 29-én sikerült kicsikarni a kérdésben még egy népszavazást, de csúfos kudarc lett a vége, mindössze 14 százaléknyi részvétellel.
Ezzel Pozsgay Imre letehetett arról, hogy mint sok másegykori szocialista országban, Magyarországon is megvalósuljon az a módi, hogy valamelyik korábbi főkommunista bebetonozza magát a hatalomba.
Az igazi kérdés ezek után inkább az, hogy a későbbiekben miért érezte úgy a jobboldal, hogy ezekkel az egykori elnyomókkal, de facto kollaboránsokkal mutatkozni és parolázni kell? Miért lehetett hallgatólagosan a társaság része nemcsak Pozsgay, de mondjuk Szűrös is? Az egy dolog, hogy a mögötte meghúzódó politikai számítást értem, de valóban realizálható számú, egykori komcsit, nyugdíjas munkásőrt és egyebet mozgósíthattak ezek a nevek?
Hiszen a rendszerhű kommunisták Pozsgay és Szűrös személyében az eszme árulóit láthatták, akik puszta számításból túladtak az elveken. Őket bizonnyal nem sikerült ilyen cégérekkel megszólítani. Vagy az úgynevezett reformkomcsikat, akik már akkor is minimum középosztálybeliek voltak? Azokat meg inkább zavarja, ha erre emlékeztetik őket, és óvakodnak az ilyen veszélyes terepektől.
Szomorú, de pontosan
az ilyen megalkuvások akadályozhatták meg azt, hogy bármilyen lusztrációs törvényt elfogadjanak.
Hiszen ha még a legmegengedőbbet is szavazzák meg annak idején, az teljesen biztos, hogy egy Pozsgay-kaliber eltehette volna a fiókba a politikai terveit. Erkölcsi szemmel nézve egyszerűen érthetetlen, hogy ilyen figurák nem bizonyultak automatikusan persona non gratának.
A rendszerváltás idejéna főleg az MDF általképviselt teljes megalkuvás sokkal nagyobb kárt okozott, mint a pártállam sok beépített ügynöke az újonnan születő pártokban.
Mert meglehet, hogy ezek az ügynökök sikeresen szétverhettek reményteljes kezdeményezéseket, amelyek mondjuk a baloldalon versenyképes alternatívát jelenthettek volna az MSZP-nek, vagy éppen más formációkat tettek komolyan vehetetlenné, de a legtovább ható következmény mégiscsak az volt, hogy
az egykori karrierkomcsik a legkisebb felelősségre vonás nélkül sétálhattak át a demokratikussá váló Magyarország közéletébe,
miközben gazdasági előnyeiket is megtartották, sőt, azokat bőséggel gyarapították.
És ez a probléma már soha nem nyer megnyugtató lezárást.