dr. Both Emőke, a BAGázs Közhasznú Egyesület elnökének írása
Forgács István Vállalniuk kell a cigányoknak is a felelősséget címmel a mandiner.hu vélemény rovatában 2018. november 19-én megjelent írására szeretnék reflektálni. Egyrészt azért, mert a cigányok felelősségének taglalásakor utalást tesz az általam vezetett BAGázs Egyesületre, másrészt azért, mert hozzá hasonlóan én is fontosnak tartom, hogy ebben a kérdésben minél több véleményt meghallgatva, különböző szempontokat figyelembe véve alakíthassa ki az olvasó saját álláspontját.
Vannak, akik úgy gondolják, hogy a cigány közösségek problémái a közösségek belső ügye, így nekik maguknak kell megoldaniuk azokat.
A problémák azonban jól láthatóan egyre erőteljesebben bukkannak fel az iskolákban, a kertaljakban és a vidéki utcákon.
Így egyre többen – jellemzően a vidéki községek lakói, akiknek a hangja talán nem hallatszik fel Budapestig – érzik át, hogy ez talán mégsem csak a közösségek belső ügye. Mások úgy gondolják, hogy a problémákkal kapcsolatos felelősség- és szerepvállalás egyedül az államot terheli. Talán úgy vélik, hogy azokkal szemben, akik ilyen környezetben születtek és valóban kirekesztésben éltek, nem lehet túlzott elvárásokat támasztani.
Egyesületünk 7 éve dolgozik az év szinte minden napján cigánytelepeken a változásért, és mi határozottan úgy gondoljuk, hogy a két szélsőséges vélemény helyett a megoldás valahol félúton, középen van.
A BAGázs Egyesület megalapítása óta a szakmai anyagokban és a képzések során is hangsúlyozza, hogy közös felelősségvállalásra van szükség. Sokaknak egyrészt „valóban fontos, hogy mi történik közel egymillió cigányemberrel Magyarországon”, másrészt a problémák, ne legyenek kétségeink, előbb-utóbb kigyűrűznek a telepekről. Ezért gondolom azt, hogy az egész társadalom érdeke, hogy foglalkozzunk ezekkel a kérdésekkel.
A változáshoz a többségi társadalom és a kisebbségben élők szemléletváltozására is szükség van.
Nem lehet tehát a felelősséget az egyik vagy másik félre egyoldalúan ráterhelni. Bár írása címe alapján Forgács István osztani látszik ezt a véleményt, és a „megosztott felelősség” gondolatára később is visszatér, mégis hosszasan taglalja, hogy „mit is tehetnének ezek a közösségek akár önmagukban is önmagukért”.