„A szélsőjobboldali Bolsonaro nyerte a brazil elnökválasztást” – írja a 24.hu. „Szélsőjobboldali elnöke lesz a világ negyedik legnagyobb demokráciájának” – így a 444. Az Aldzsazíra és a Guardian, meg a Vox magazin is „far-right president”-ről beszél. Ő a „trópusi Trump”, ugyanakkor Bolsonaro nála is sokkal veszélyesebb a 24.hu szerint. Az egész liberális média azon jajong, hogy Bolsonaro nyerte a brazil elnökválasztást, pedig remélték, hogy végül alulmarad. Ismerős forgatókönyv?
Olvasgatom, mit csinált, mit ígért Bolsonaro, s hát látom, igen kemény kampányt folytatott, a volt baloldali elnök, Lula bábuját belerúgta a tömegbe, nem épp szofisztikált módon nyilatkozik a melegekről, nekimegy a politikai elitnek, biztonságot és rendet ígér, kampányszlogenjéül a „Brazília mindenek felett, Isten mindenki felett” jelszót választotta.
Mi Bolsonaro programja? Mint kollégám írta Bolsonaro-portréjában: „fő ígéretei között szerepel a fegyverviselés amerikai mintára történő liberalizációja, emellett a melegházasságot, az abortuszt, a genderkvótákat és a bevándorlást is erősen ellenzi. Támogatja viszont a halálbüntetés és a teljes életfogytiglani visszavezetését, gazdaságpolitikájában viszont pont, hogy liberálisabb: csökkentené például a vállalkozások adóterheit, redukálná az államapparátus méretét, mindezektől pedig azt reméli, berúghatja a növekedés motorját és a munkanélküliség is alacsonyabb lehet.”
Nos, ez a csomag, így, körülbelül az, amit egy amerikai republikánus jobb pillanataiban a jobboldali politikának tart. A gazdasági program némi módosításával pedig kapunk egy klasszikus európai jobboldali programot. Lehet, hogy van benne egy-két pont, amiről csak álmodoznak a jobboldaliak, de nem merik megvalósítani, viszont beszélni beszélnek róla. De Bolsonaro sem légüres térben fog politizálni, lesznek korlátai.
Szóval: mi mindebben a szélsőjobboldali?
Egy szélsőjobboldali pontot sem találok Bolsonaro programjában.
Akkor mi lehet még itt szélsőjobboldali? Hogy néha rájátszik a katonai diktatúra iránti nosztalgiára (már amennyire van, de ezek szerint van)? A magyar baloldal is rájátszott sok ideig a Kádár-nosztalgiára, a spanyol mérsékelt jobboldal is a maradék Franco-nosztalgiára.