„Sorvezető hajléktalan ügyben – a független médiumok számára is
A hajléktalan ellátás Magyarországon mind a mai napig fiatal területnek számít, azonban közel 30 évnyi tapasztalat után illik levonni az tanulságot és javítani a működési hibákat. Három évtized alatt több generációnyi szakembert szűrt már keresztül magán a rendszer, mégsem jellemző, hogy akár csak szervezeti szinten is kikérnék a terepen dolgozók véleményét. Nagy volumenű újítások nincsenek, a lecsúszott rétegek sikeres integrációját elősegítő módszerek híján pedig, aki egyszer hajléktalanként bekerül az ellátórendszerbe, nagyon csekély kilátása lesz arra, hogy kitörjön belőle.
A területre jellemző, hogy amíg egy utcán élő hajléktalan személy hivatalos segítéséhez a törvényi előírás 2 fő utcai szociális munkást ír elő gondozóként, addig ennek az egy személynek a segítésében az évek során akár 8-10 szociális munkás is részt vehet a pályaelhagyás okán, eközben pedig a hajléktalanok 70% ugyanott toporog, mint az első kapcsolatfelvételkor, 28% meghal, a maradék 2% élete pedig pozitív fordulatot vesz. (Az említett arányok durva saccolás eredményei, de tükrözik a hajléktalan ellátás alacsony hatásfokát és a gondozottak kikerülési irányait is).
Mindeközben a szociális ágazat stagnál. Nincs előrelépés, nincsenek új módszerek, egyáltalán akár csak egy új ideológia vagy irányelv, ami lökést adhatna, hiszen az ágazat hangadói javarészt ugyanazok a személyek, akik a ’90-es évek elején is már prominensnek minősültek. Ennek következtében a hajléktalanságot pusztán lakhatási problémaként aposztrofálják, ami egy hatalmas csúsztatás. Amennyiben az utcán élő emberektől kezdjük boncolgatni a kérdést, súlyos addiktológiai problémákkal és pszichiátriai zavarokkal találkozunk, melyek kezelésének hiányában nonszensz az önálló lakhatás kérdését erőltetni, hiszen többségük semmilyen formában nem képes a felelősségvállalásra. Aki nem képes egy átmeneti szállón megmaradni, havi 10-15 ezer forintos lakhatás mellett munkát vállalni és beállni az átlag, dolgozó emberek sorába, annak a támogatott lakhatás sem oldaná meg a gondjait. A kezeletlen szenvedélybeteg prioritása mindig a szenvedélye tárgya marad és kizárólag az után jöhet bármi más, amire azonban az örökös sóvárgás – vágy – keresés - kielégülés spirálban nem marad hely. A szenvedélybetegség csapdája az utcai életvitelt folytató hajléktalanok szinte mindegyikére igaz és még a szállón lakók jelentős részét is érinti, azonban náluk még működik valamelyest az a szükségleti elv, hogy az italozáson kívül enni, öltözködni és általában élni is kell, amihez keresetre van szükség.