Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Az orosz elnök egy televíziós beszédében jelentette be a döntését.
Ukrajnának azonban a kisebbségvédelem területén tett súlyos visszalépései egyrészt azt mutatják, hogy nem akar eleget tenni a szükséges szabályozási szintnek.
„2017-ben Orbán Viktor Tusványoson szó szerint így fogalmazott: Az autonómiát támogatom. Jobb híján.
Jelenleg Ukrajna korlátozottan ad lehetőséget a magyar mint kisebbségi nyelv használatára, holott a legutóbbi népszámlálási adatok szerint Kárpátalján a magyar anyanyelvű kisebbség aránya eléri, sőt meghaladja a 10 százalékot. Ehhez képest az ukrán alkotmánybíróság által idén februárban megsemmisített 2012. évi nyelvtörvény 10 százalékban határozta meg a magyar mint hivatalos regionális nyelv használatát Kárpátalján, ugyanis az alkotmányellenesnek minősített nyelvtörvény kibővítette a nemzeti kisebbségek addigi nyelvhasználati jogát azzal, hogy a kisebbségek hivatalosan is használhatják anyanyelvüket is – mint regionális státuszú nyelvet – azokban a közigazgatási egységekben, ahol arányuk eléri a 10 százalékot.
Ma valójában csupán Kárpátalja nyugati részén, a munkácsi járásban összesen hét olyan falu van, ahol a helyi lakosság számára biztosított lehetőség a magyar nyelvet megtanulni iskolában, illetve otthontanulási (magántanulói) környezetben.
Érdekes ugyanakkor, hogy északkeleti szomszédunk erőteljesen a NATO, illetve az EU felé kacsingat, Ukrajnának azonban a kisebbségvédelem területén tett súlyos visszalépései egyrészt azt mutatják, hogy nem akar eleget tenni a szükséges szabályozási szintnek, és eltávolodik az európai közösségtől. Másrészt az ukrán fél lépései az Észak-atlanti Szerződés Szervezete belső integritását is veszélyeztetik, hiszen több NATO-tagállam nemzeti kisebbségét nyomják el Ukrajnában, és az elveiért nem kiálló NATO a saját hitelességét is aláássa a külvilág felé.”