Megnéztem és nem buzulódtam be

2018. június 25. 14:32

A Billy Elliot tud érzékenyíteni, és tud hatni, mint minden jó és jelentős alkotás. És abban is segíthet, hogy aki érzi, hogy más, mint a többség, ne érezze magát elkorcsosultnak, kirekesztettnek és szerencsétlennek.

2018. június 25. 14:32
Karafiáth Orsolya
24.hu

„Az idei Pride fesztiválvideójában (rendezte Szeleczki Rozi) van egy csodás képsor: a szereplő az utcán épp Billy Elliot enigmatikus koreográfiáját táncolja el. Mindannyian felismerjük, hiszen szeretjük a filmet.

Én legalább tízszer megnéztem, és igen, megmutattam kicsiknek és nagyoknak. De valami baj lehet velünk: a többszörös műélmény ellenére sem lettünk homoszexuálisok.

Ha valaki nem tudná, egy bizonyos N. Horváth Zsófia egyebek mellett a következőt írta a minap a Magyar Időkben az Erkel Színház amúgy két éve műsoron tartott musicaljéről: »Túlmegy a jó ízlés határán, és ami a nagyobb baj, szinte csak kisiskolás gyerekek a nézők. Szerintem a rendezőt és azt, aki hagyta, hogy bemutassák, nem lenne túlzás megrontással vádolni.«

Én meg azt mondom: sokakon nyitott a film.

A Billy Elliot tud érzékenyíteni, és tud hatni, mint minden jó és jelentős alkotás. És abban is segíthet, hogy aki érzi, hogy más, mint a többség, ne érezze magát elkorcsosultnak, kirekesztettnek és szerencsétlennek. Hanem megtalálhassa az utat a boldoguláshoz. A Billy Elliot (a film) világszerte sokaknak segített. Nem véletlenül lett belőle musical is, szintén szerte a világon, nem csupán, mondjuk, a gyerekeket eleve szexuális szörnyekké átnevelni akaró svédeknél.

Persze tudom, hogy vonalas meleggyűlölőkkel nehéz a párbeszéd, legutóbb velem szemben is az volt az érv, hogy én, a „pokoli fajzat” inkább hallgassak, míg szépen beszélnek.

De nem adom fel.

Van egy alkotás, amit nemi orientációtól függetlenül tömegek szeretnek, néznek meg újra és újra, erre meg itt ez a korlátolt kritika. Miért?

Egyáltalán: mennyit ér ma egy kritika?

Vannak még olyan nagy hatalmú kritikusok,
a közízlést oly mértékben befolyásoló véleményformálók, akiknek a szava szent, akiknek egy-egy írása képes elmeszelni életműveket?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
yes_we_can
2018. június 26. 21:47
Erre innod kéne !
Szopják egymást a buzi-club tagjaii
2018. június 26. 17:24
Hile Bro! Itt van péter,bábor, zsolt meg attila, az egész konda. hehehe
1000bocs
2018. június 26. 15:32
“Ez a farab nem a buzulásról szól!” Hát persze. Csupán “érzékenyít”. Hisz nem akar elég fiúgyerek tüllbe öltözni, ergo ránkfér egy sztereotip baldogmás érzékenyítő darab, hisz a Pál utcai fiúk már elavult. Még mit nem. Abban még a fiúk olyan fiús dolgokkal foglalták el magukat, fiúsan kezelték a problémáikat, és férfiasan helytálltak. Ideje volt lecserélni az ilyen ciszhetero elnyomó patriarchális agymosást egy olyan műre, ami kidomborítja a fiúk lányos oldalát. Hohy ez mennyire nem buzis, azt Torrente jól megfogalmazta a “kiverjük egymásnak? De csak ennyi, semmi buzulás! Buzulás az nuku!” felütésű egypercesben. A kedves szerző pedig jobb ha tudja, hogy az alkoholmentes sör az első lépés a guminő felé. Az erzékenyítes is csak egy lépés. És nincs benne buzulás, buzulás az nuku!
Jason Bourne
2018. június 26. 15:30
"Én meg azt mondom: sokakon nyitott a film." Nem vettem még észre, hogy szövegértési problémáim lennének, de ezt nem értem. Mit jelent ez a mondat?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!