Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Az uniós elitnek meg kell barátkoznia a „populista” erőkkel. Vagy oda kell figyelnie arra, amit az emberek mondanak.
„Olaszországban ismét az okozza a nehézséget, hogy a számos törésvonal mentén szakadozó társadalom nem adott egyetlen politikai erőnek vagy szövetségnek akkora legitimációt, hogy az egyedül, gond nélkül kormányt tudjon alakítani. Az olaszok nincsenek egyedül, a koalícióalakítás Hollandiában, Németországban, Csehországban is gond volt, Ausztria üdítő kivétel volt.
Egészen más a helyzet Magyarországon, ahol olyan magas a kormány legitimációja, amelyről álmodni se mernek a legtöbb uniós országban – és az ezzel járó politikai stabilitás a gazdaság számára is jó alap. A másik fontos tanulság, hogy nem véletlenül küzd Salvini az ellen, hogy szakértői kormány legyen, amit szerinte majd Brüsszel és Berlin fog irányítani. A baloldali kötődésű Mattarella köztársasági elnök minapi beszéde eléggé egyértelművé teszi, hogy valójában legkevésbé sem akar M5S–Lega-kormányt, fel is szólalt az ellen, hogy az emberek a nemzetállamban lássák a megoldást, hiszen szerinte inkább több uniós integrációra van szükség. Ha Salvini és az M5S-t vezető Luigi Di Maio valóban olyan jól haladnak, ahogy mondják, célegyenesben lehet az új olasz kormánykoalíció.
Ez újabb pofon az uniónak, s ismét azt mutatja, hogy az uniós elitnek meg kell barátkoznia a »populista« erőkkel. Vagy oda kell figyelnie arra, amit az emberek mondanak.”