Mindig a nép a hibás

2018. május 11. 15:03

A klasszikus liberalizmus tehát politikai közkincs lett; immáron nem a kifejezetten liberálisnak nevezett pártok sajátja, hanem az összes, nem szélsőséges, demokratikus párt a magáénak vallja.

2018. május 11. 15:03
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Magyar Idők

„Csak vegyük figyelembe, hogy Vajda Mihály »liberalizmusának« semmi köze ahhoz a klasszikus liberalizmushoz, amelynek elsődleges jellemzője volt az emberek egyenlő méltóságának elismerése, a minden embernek – különösen a választóknak – kijáró tisztelet. Amit Vajda és eszmetársai művelnek, valami egészen más. Újliberalizmusnak, neoliberalizmusnak nevezném, de az ultraliberalizmus vagy szélsőséges liberalizmus elnevezések is használhatók erre a jelenségcsokorra, ami ráadásul nemzetközi szinten főáramlatú.

Az eredeti, klasszikus liberalizmussal nemhogy nincs semmi baj, ellenkezőleg: alapvető szerepet játszott az emberi alávetettségek megszüntetésében, az emberek közötti egyenlőség megteremtésében, a hatalmi önkénnyel szembeni jogi-intézményi garanciák, vagyis a jogállam megszületésében, az emberi és állampolgári jogok kivívásában és törvénybe foglalásában.

Ez a klasszikus liberalizmus – vagy magyarul szabadelvűség – a XX. század második felére beépült a legfontosabb nemzetközi, illetve nemzetállami dokumentumokba, beépült a mérsékelt bal- és jobboldali pártok és kormányok programjaiba, természetes és megkerülhetetlen normává vált Európában és a tágabb értelemben vett Nyugaton, a világ különböző részein, majd 1989–1990 után Közép- és Kelet-Európában is.

A klasszikus liberalizmus tehát politikai közkincs lett; immáron nem a kifejezetten liberálisnak nevezett pártok sajátja, hanem az összes, nem szélsőséges, demokratikus párt a magáénak vallja.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
abeille1976
2018. május 16. 08:03
Én azt szeretem, amikor a ballibibolsi társadalom már annyira nem szeretne a saját életével foglalkozni, hogy a demokrácia védelmében nettó fasiszta jellegű, autokrata dolgokat szeretne a világban. Szerintem nagyon sok liberális szerette volna 2010 után, hogy Magyarországra vonuljon be valamiféle haderő, mondjuk ENSZ békefenntartók, vagy a Nato közösítsen ki bennünket, és! Küldjön ide haderőt, mármint ellenünk, szóval igen nehéz lehet ma liberálisnak lenni. De egyébként meg, legalább neveznék át azt amit képviselnek libertáriusra, mert úgy tudom az jelenleg a szakszó azokra, akik még az anarchiát is túl korlátozónak élik meg az életükben. :D Szerintem amúgy, azt kellene csinálni, hogy fel kellene rakni hajókra a ballibbeket, és el kellene küldeni őket a vágyott humanista, emberbaráti szeretetet megvalósítani, magyarán------> éhező gyerekeket segíteni Afrikában. Ott van minden: betegség, szegénység, társadalmi egyenlőtlenségek, nőjogi helyzet, etc. Liberális barátaink általában, és esetükben ez tényleg általában ugye (itt amúgy irigykedik a jobbos a balosra...), mivel rengeteg pénzük van a ballibeknek (erre irigykedünk) úgy tudnak beszélni pl. Az afrikai helyzetről, hogy figyeljünk, mert itt már szeretnénk érezni hogy megoldódik végre a világ problémája és a liberálisok a gazdagságukkal jólétet teremtenek az egész bolygón és beköszönt a világbéke meg aranykor meg minden és és és és és és és és mivaaaan? Még mindig nem történt semmi? Dehát miért??? Ők ugyanis, személyes érdekeltségbe tartozó jókis kapitalista üzleti modellel "= farizeus, pontosan tudja a jobb kéz mit cselekszik a bal típusú módszerekkel megszerzett" iszonyat durva mennyiségű pénzzel), gazdagságukkal, totálisan telibe szokták szarni az önmaguk által hirdetett szociális problémákat. Azok az emberek, akik cigánysegítő, hajléktalansegítő, nemzetközi menekültsegítő (nyilván, itt most próbáljunk arra gondolni, hogy legalább szándékuk szerint tényleg menekülteken segítenek) munkát szoktak végezni, rendre általában közép vagy alsóbb!!!!!!!!! osztálybeli emberek szoktak lenni, akik keresztényi, vagy ilyesmi indíttatásból úgy érzik hogy ezt csinálják. És ez szerintem teljesen oké. De a ballib, az durva. Gazdag, de csak gyűjti. Pofázik, de nem tesz semmit. Demokráciát akar, de ha szemkilövetés van meg ilyenek, az nem számít. Meg hát tudjuk a lényeget, addig vagy demokrata, amíg mindenben egyetértesz :D:D:D:D egy másik demokratával=ővele. Szóval, szerintem itt lenne az ideje bevezetni a jobboldali újságírás legfelsőbb szintjéig azt a fogalmat, amit én tényleg javasolnék és tanácsolnék Bayer Zsoltnak, Rajcsányi kollégának, és mindenkinek, aki érez magában egy kis húzást arrafelé, hogy egy jobb világban éljünk, szóval olvassa csak a nemzetközi a sajtó az új fogalmat: -----------------------------------------Liberálfasiszta---------------------------------- Liberálfasizmus. Mármint, mostmár hivatalos, nemzetközi szinten. Itt az idő, mert Afrikában van baj. És azt meg kellene oldani.
terra
2018. május 11. 19:59
Valahol olvastam évekkel ezelőtt, nagyon találóan jellemzi a mai túlhaladott "liberalizmus" fonákságait: Az igazi liberális tíz körmével bontja le a Bastille-t. Miután ezzel végzett, ugrálni kezd a romokon és azt üvölti: Engedjenek ki !!!!
catalina9
2018. május 11. 17:28
1993: Soros arról beszélt a fiatal (Fideszes) politikusoknak, hogy A VILÁGOT MA A LIBERÁLIS ELIT IRÁNYÍTJA. Igyekezett meggyőzni őket, hogy a liberális megoldásokat és a liberális ideológiát Európa és Amerika egyaránt akceptálja. Azt mondta, hogy Európa elvet mindent, ami keresztény, hagyományos vagy nemzeti. Figyelmeztette vendégeit, hogy a HAGYOMÁNYOS ÉRTÉKEKRE VALÓ HIVATKOZÁSNAK AZ LESZ A VÉGE, HOGY NACIONALIZMUSSAL, FASIZMUSSAL, ÉS ANTISZEMITIZMUSSAL FOGJÁK ŐKET VÁDOLNI. Soros többek között azért érkezett Budapestre, hogy meggyőzze a Fidesz vezetőit arról, hogy a következő választások után koalícióra kell lépniük a szocialistákkal és liberálisokkal. „Ez lehetetlen. Ez ellentmondana annak, amit képviselünk.” Válaszolta Orbán."
knico
2018. május 11. 16:04
"A klasszikus liberalizmus tehát politikai közkincs lett; immáron nem a kifejezetten liberálisnak nevezett pártok sajátja, hanem az összes, nem szélsőséges, demokratikus párt a magáénak vallja.” Szeretném hinni, hogy így van, de akkor jelenlegi kormánypártjaink nem tartoznak az összes, nem szélsőséges, demokratikus párt közé?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!