Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
Figyelem, kivételesen politikai poszt következik. Utoljára négy éve írtam ilyet.
„Figyelem, kivételesen politikai poszt következik. Utoljára négy éve írtam ilyet. Akinek elege van, ugorjon!
Sokféle olvasóm van, sokféle meggyőződéssel, nem is akarok senkit sem meggyőzni, melyik pártra szavazzon, csak összeszedtem a lehetséges négyféle döntést és azok legfontosabb következményeit. Az alábbiaknak nincs köze a személyes politikai meggyőződésemhez vagy világnézetemhez, egyszerűen matematikai kockázatelemzésen alapul.
1.
Fő cél: Így jó, ahogy van / úgyis minden mindegy.
Döntés: Szavazz a Fideszre vagy maradj otthon. Az otthonmaradás passzív szavazat a fennálló rendszerre, ugyanúgy következményekkel jár és ugyanúgy felelős vagy érte, mint ha egy kisebbik rosszra vagy éppen a kedvenc pártodra szavaztál volna.
Következmény: A Fidesz könnyen kerülhet újra kétharmados többségbe, folytatódik az orosz-barát illiberális állam kiépítése. Elég őszintén elmondták, hogyan folytatják: a civil szervezetek és a bíróságok kontrollja lenne a következő lépés. Kétharmad nélkül – jóval kevesebb eszközzel ugyan – de ugyanezt az irányt tartják. A közvélemény-kutatások alapján ennek a forgatókönyvnek van a legnagyobb esélye, – bár Hódmezővásárhely előtt is masszív Fidesz-győzelmet mértek a kutatók.
2.
Fő cél: Leváltani a Fidesz-kormányt, de folytatni az illiberális kormányzási modellt.
Döntés: Mindkét szavazat a Jobbikra.
Következmény: Bár csak 5-6%-os esélyt adok neki, de megtörténhet, hogy a Jobbik abszolút többségbe kerül az országgyűlésben. Erre akkor kerülhet sor, ha extra magas részvétel esetén a ma még rejtőzködő, a közvéleménykutatók által el nem ért, főként kistelepüléseken élő szavazók nagy tömegekben szavaznak rájuk. Mivel a Fidesz programjának számos elemét vette át a Jobbiktól, és ez a párt ugyanúgy EU-szkeptikus és orosz orientációjú, az általános politikai irány nem változna. A Jobbiknak ugyanakkor nem lenne ugyanolyan abszolút hatalma, mint a mai kormánypártnak, és eddig nem adtak okot arra sem, hogy korrupcióval lehessen vádolni őket.
3.
Fő cél: Leváltani a Fidesz-kormányt, annak érdekében, hogy nyugati típusú kormányzási modellen alapulú új rendszer jöhessen létre.
Döntés: Egyéniben szavazz a legerősebb balodali vagy liberális ellenzéki jelöltre, listán a kedvenc ellenzéki párodra. Ez azokban a körzetekben könnyű döntés, ahol gyenge a Jobbik, azaz főként Budapesten és a nagyvárosokban. Itt nem kell egyetlen demokratának sem »befogott orral« a Jobbikra szavaznia.
Következmény: 2-3%-nál nagyobb esélyt nem látok arra, hogy az MSZP-P és a DK – akár a kisebb baloldali pártokkal, akár nélkülük – abszolút többségbe kerülhetnek a parlamentben. Azokban a körzetekben, ahol legfeljebb a Jobbik jelöltjének van esélye megelőzni a fideszest, a baloldali jelöltre szavazás legfeljebb némi töredékszavazatot hozhat a kedvenc pártodnak, de nagy eséllyel biztosítja a Fidesz hatalmon maradását. Viszont a szavazáson nem kell kilépned a komfortzónádból.
4.
Fő cél: Leváltani a Fidesz-kormányt, annak érdekében, hogy egy átmeneti széles ellenzéki többség jöjjön létre a parlamentben egy következő, igazságosabb választás kiírásáig.
Döntés: Egyéniben szavazz az esélyes ellenzéki jelöltre, listán a kedvenc párodtra. A taktikaiszavazas.hu-n és a hasonló oldalakon tájékozódhatsz a körzeted esélyeséről. Ez igényli a legtöbb kompromisszumot a választó részéről. (Ne feledd: egy Jobbik-szimpatizánsnak ugyanolyan nehéz dilemma mondjuk egy DK-s jelöltre szavazni, mint egy baloldalinak vagy liberálisnak egy jobbikosra.) Ezen belül is két taktikai út létezik:
4.a) A biztos bejutónak számító pártok listájára szavazol. Ez ma a Jobbik, az MSZP-P, és a DK. Így nem kockáztatod, hogy kieső pártra voksolsz, és ezzel a töredékszavazatid a többi párthoz, elsősorban a Fideszhez jutnak. Ma már az LMP-t is tartósan a küszöb felett mérik, így inkább ide sorolom őket is, bár a kockázat az ő esetükben nagyobb.
4.b) Olyan kispárt listájára szavazol, amelyik nem biztos, hogy bejut, de van erre esélye. Ma egyetlen ilyen pártot látok, ez pedig a Momentum, amelynek fiatal szavazóit nem feltétlenül érik el a közvéleménykutatók. Ezzel kockáztatod ugyan, hogy kárba vész a listás szavazatod, ugyanakkor ha átsegíted a küszöbön a pártot, akkor az 5% pluszt jelent az ellenzéknek. (Az SZDSZ annak idején két választáson is így jutott be, és ezzel eldöntötte a kormányzást.) Az Együtt esetében erre már nem látok esélyt, a Momentumnál is rosszabbul állnak, viszont a bejelentett visszalépésekkel jó eséllyel lesz két egyéni képviselőjük a parlamentben. A Kutyapárt is esélytelen. A többi párt kamupárt: nehogy rájuk szavazz!
Következmény: Szinte biztos, hogy tartósan kormányzóképes erő nem születhet így. Néhány fontos döntés meghozatala után valószínűleg új választásra lesz szükség. Kiszámíthatatlan a folytatás, még az is megeshet, hogy a Fidesz koalícióra lép valamelyik mai ellenzéki párttal. Ugyanakkor mégis ez a stratégia az, amivel a legnagyobb eséllyel le lehet váltani a jelenlegi kormányt, de csak akkor, ha a választók 68-70%-a elmegy szavazni. (70%-nál nagyobb részvétel felett még inkább megjósolhatatlan az eredmény: az LMP ebben az esetben valószínűleg nem tudná megugrani az 5%-ot, és extrém esetben még az is megeshet, hogy az MSZP-P is a rájuk érvényes 10%-os küszöb közelébe kerül.)
+1
Soha nem volt még ennyire kiszámíthatatlan végeredményű választás. Rajtad is múlik, hogy alakul: Mindenféleképpen menj el szavazni!”