A közelmúltban többször is felmerült a közéleti diskurzusban Wass Albert neve. Mérvadó portálok is kritikátlanul megismételték az állítást, hogy Wass „háborús bűnös” lett volna.
Ennek alapja egy 1946-os romániai népbírósági ítélet, mely háborús bűnösként halálra ítélte Wasst gyilkosságra való felbujtás és Románia felbomlasztásának vádjával.
Cikkemnek témája e népbírósági eljárás bemutatása autentikus romániai levéltári dokumentumok alapján. Előre fontos leszögezni, hogy nem kívánom Wass irodalmi munkásságát vagy publicisztikáját részletesen elemezni, illetve nem kívánok kitérni a világnézetével és retorikájával kapcsolatos vádakra, melyeknek véleményem szerint kellően nagy irodalma van.
Wass Albertet – és apját, Endrét – két ügy kapcsán ítélték el: Vasasszentgotthárdon négy civil (két zsidó lány, két román férfi) 1940. szeptember 23-i kivégzéséért, illetve a szomszédos omboztelki ortodox pópa és családjának (illetve magyar szolgálólányuk, Juhász Sarolta) törvénytelen kivégzéséért ugyanaznap este (11 halott). Mind a két esetben azzal vádolták meg a két grófot, hogy felbujtották a magyar katonákat a gyilkosságokra. Omboztelkén Csordás Gergely hadnagy járt el a vádirat szerint, Vasasszentgotthárdon pedig egy Pakucs vezetéknevű (a teljes név nem szerepel) hadnagy lövette le az áldozatokat.
Észak-Erdély ismét román kézre való kerülése után a két Wass távollétében zajlott le a népbírósági eljárás. A nyomozást 1945 nyarán kezdték meg, többen a falusiak közül kártérítést és a tettesek megbüntetését követelték, főleg Rozenberg Jakab, akinek két sógornőjét, Mihály Esztert és Mihály Rozáliát Pakucs Szentgotthárdon szeptember 22-én előállította, majd másnap kivégeztette. A Wass-család úgy kerül a képbe, hogy állítólag Wass Endre megtagadta a közbenjárást a zsidók érdekében, illetve Wass Albert házához (más verziókban a család egyik „raktárához”) vitték a zsidó lányokat, ahol Wass állítólag szintúgy az áldozatok ellen tett megjegyzéseket.
A népbíróság meg sem kísérelte bizonyítani, hogy Wass Albert egyáltalán a településen lett volna
– utólag azt állította, hogy a környéken vadászott –, de még a tanúk sem tudták sokszor eldönteni, hogy kire is vallanak. A zsidó lányokat a közeli Schilling-kastélyban állítólag vallatták, megkínozták, majd Cege falu határánál kivégezték. Senki sem tudta egyértelműen bizonyítani, hogy bármelyik Wass ott volt-e a Schilling-kastélyban. A fő tanú, Rozenberg Jakab elismerte egy 1945 augusztusi jegyzőkönyvben, hogy „nem tudom, hogyan folyt le az ő elítélésük”, azaz a zsidó lányok Schilling-kastélyban való halálra ítélése. A korabeli csendőrségi nyomozó iratok szerint egyébként a kivégzett románokat állítólagos legionárius mivoltukkal vádolták. Vekov Károly történész kutatásai szerint, melyeket a Rubicon 2005/6. számában közölt, Wass Albertet valóban kihallgatták a magyar nyomozók a kivégzett románok visszacsatolás előtti viselkedésével kapcsolatban. Felbujtásról azonban szó sincs, Wass szerepét – de akár csak jelenlétét – Szentgotthárdon 1940. szeptember 22-23-án nem tisztázták, és a zsidó lányokkal még csak kapcsolatba sem kerül a neve a csendőrségi iratokban, noha a fő vád Rozenbergtől érkezett.