Demokrácia balti módra: Észtország megvonná az orosz kisebbsége szavazati jogát
Szerintük ez rendben van.
Meggyőződésem, hogy a demokratikus pártok döntéshozóinak már most ki kell nyilvánítaniuk, hogy egy esetleges bukásnál csak az egyéniben győztesek veszik át a mandátumukat, a listán lévők visszaadják azt a párttisztségükkel együtt. Így megteremthető annak lehetősége, hogy új szereplők csatlakozhassanak a politikába, olyanok, akik képesek reményt nyújtani.
„Természetesen többpárti demokráciában biztos győzelmet senki nem ígérhet, de – és ismét a kormányváltást akarók többségére hivatkozom – azt igen, hogy még egyszer nem alakulhat ki kétharmados Fidesz-többség, mert ez egyrészt beláthatatlan következményekkel járna az emberek számára, másrészt azt bizonyítaná, hogy az ellenzék nem élt a társadalom kínálta kormányváltó többséggel, tehát a pártok külön-külön és együtt is rossz stratégiát alakítottak ki.
Épp ezért már most világossá kell tenni, hogy ha – bár ne így lenne! – a Fidesz ismét kétharmaddal győzne, akkor a rossz stratégiát választó döntéshozók is vállalják döntéseik következményeit. Ezúttal nem lehet megelégedni a vereség utáni egymásra mutogatással, a felelősség elkenésével. Meggyőződésem, hogy a demokratikus pártok döntéshozóinak már most ki kell nyilvánítaniuk, hogy egy esetleges bukásnál csak az egyéniben győztesek veszik át a mandátumukat, a listán lévők visszaadják azt a párttisztségükkel együtt. Így megteremthető annak lehetősége, hogy új szereplők csatlakozhassanak a politikába, olyanok, akik képesek reményt nyújtani.
Még egyszer hangsúlyozom, ha a Fidesz ismét kétharmadot szerez, az nem a kormányt váltani akaró többség kudarca lesz, hanem az ellenzéki politikáé. Ennek erkölcsi felelősségét vállalni kell.”