A fejlődés jelen állása szerint a pártok általi világnézeti politikai verseny a lehető legjobb dolog. Hogy pontosan mennyi párt versenyezzen, arra nincsen általános üdvös szabály – itthon most épp annak örülnének ellenzéki oldalon, ha a baloldali eszmék képviseletéért kisebb lenne a verseny.
De Lengyelországban például jó ideje két jobboldali párt verseng a hatalomért.
Helyi szinten viszont itthon is egyértelmű, hogy minél kisebb egy település, annál inkább biztos, hogy független jelölt lesz a polgármester,
akit nem világnézeti alapon, hanem személyes ismeretség, kvalitások és beágyazottság alapján választanak meg.
A helyi politika, településvezetés amúgy sem szokott magába foglalni kultúrharcos témákat, ott gyakorlatiasabb ügyekben kell előrejutni.
Hódmezővásárhely azonban nagyobb város. Valahol középütt helyezkedik el. A jobboldalon pedig felmerülhet a dilemma, hogy ki az igazijobboldali – Hegedűs vagy Márki-Zay? A kérdésben nem vagyok hivatott állást foglalni, bár az, hogy kit milyen pártok támogatnak, elég pontos útmutató a hétköznapi jobbos avagy balos választók számára.
A nyugati világ világnézeti széttöredezése előtt a politika jellemzően nem világnézeti kérdésekről szólt. Akkoriban a politika – és annak más formában vívott változata, a háború – főleg pőre hatalmi és személyi kérdések körül zajlott. Ezért tarthatták úgy – a mai fül számára talán furcsa módon –, hogy a háború nem erkölcsi kérdés. Persze az volt, a háború maga erkölcsi kérdés, de a háború célja nem erkölcsi – értsd: világnézeti – volt, hanem hatalmi és személyes (dinasztikus) ügyek eldöntése, ugyanazon a világnézetileg egységes nyugati világon belül.
Nos, amikor olyan helyzettel állunk szemben, hogy azonos világlátású emberek indulnak egy választáson ugyanazért a posztért, akkor ezzel a premodern helyzettel állunk szemben, és
ilyenkor lecsupaszítva mutatkozik meg a politika pőre hatalmi-személyi arculata.
Ez nem feltétlenül a politika ellen szól, és nem is feltétlen rosszabb, mint a világnézeti pártok versenye – elvégre a progresszió is arról álmodozik, hogy a saját pártjai kerülnek olyan helyzetbe, mint a jobboldali pártok a lengyeleknél, balos háziversennyé változtatnák szívük szerint a demokratikus versenyt.