Inverz társadalom: egy feminista világuralom torz és fiktív(?) víziója

2018. január 23. 16:38

A szélsőséges feminizmus nem hozhat egyenlőséget a társadalomban.

2018. január 23. 16:38
Sas Eszter Krisztina
Mindset

„A regény végén a feministák liberális szárnya kerekedik felül, amelynek célja a radikális feminista vezetés trónfosztásának elősegítése, ám miután ez sikerül, nem áll helyre a korábbi társadalmi berendezkedés. Az erősebbik nem a női marad.

Az új irányzat még kifejezettebb matriarchátust valósít meg, és az anyakultuszt állítja az ideológia középpontjába. Minden hatalmat az anyák vesznek át és »ezzel megint intézményessé válik a férfiak és a nők közti egyenlőtlenség, csak éppen fordítva«, és ez »a nő felszabadításának az ára«.

Napjainkban is megfigyelhetjük, hogy nagyon keskeny a határ az egyenlőségre való törekvés és az újabb egyenlőtlenségbe taszítás között. A férfiak kiiktatásával a társadalomból nem az optimum található meg, hanem újabb radikalizmus. Robert Merle szatirikus műve bár az 1970-es években született, nem is lehetne aktuálisabb. Kiválóan mutatja azt a torz világképet, melyet az eltúlzott ellenreakció generál.

A SZÉLSŐSÉGES FEMINIZMUS NEM HOZHAT EGYENLŐSÉGET A TÁRSADALOMBAN.

Bár az is elképzelhető, hogy nem is akar. Az elnyomás kompenzálására ugyanakkor a fordított elnyomás kitűnő válasz. Ha a világban felborulna a rend, és a nők vennék át a férfiak helyét még néhány évezredig, valószínűleg azt követően lenne érdemes egyenlőségről beszélni. A férfigyűlölet azonban nem lehet megoldás a nemi egyenlőtlenség feloldására. Nőkre és férfiakra egyaránt szükség van a társadalomban, a cél az optimális viszonyulás kialakítása kéne, hogy legyen. Ám lehet hogy, erre még nem érett meg a társadalmunk, ahogyan Merle regényében sem.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
orion
2018. január 24. 18:34
Azért sikerült újra elővenni Merle-t, mert van egy viszonylag új regény (?), amelyiket valami nőszemély firkantott, az is valami hasonlóról szól. Nekem a Merle-i világ is sokkoló volt, bár akkor még azt hittem, marad fikció egy regény lapjain. Most meg ez.. https://www.libri.hu/konyv/naomi_alderman.a-hatalom-5.html
Akitlosz
2018. január 23. 23:11
"Nőkre és férfiakra egyaránt szükség van a társadalomban, a cél az optimális viszonyulás kialakítása kéne, hogy legyen." Na és milyen az optimális viszonyulás? Kinek milyen. Úgy beszél valamiről, hogy képtelen meghatározni azt. Márpedig az ördög a részletekben rejlik.
terra
2018. január 23. 19:29
Amikor a címet elolvastam, rögtön Merle regénye ugrott be.
48saxon
2018. január 23. 17:53
"A szélsőséges feminizmus nem hozhat egyenlőséget a társadalomban." Jó reggelt kívánok! :))) Egyébként meg az írás: rácsodálkozás bociszemmel a mesterségesen egyenlősítő, társadalommérnökösködő mozgalmak hülyeségére.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!