Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Ahhoz, hogy a helyzet változzék gyökeres átalakulásra lenne szükség az Orvosi kamara Etikai Bizottságainak munkájában.
„Dr. Lovas András aneszteziológus, és intenzív terápiás szakorvos a Geréb ügyében nem kívánt nyilatkozni, viszont az Orvosi Kamara Etikai Bizottság működéséről elmondta a véleményét. Szerinte annak határozataiban nem érvényesül a beteg központú szemlélet. »Több konkrét ügyben is a mundér becsületének védelme látszik, jó példa erre a veszprémi nőgyógyász esete is, akit jogerősen ítéltek el előre kikényszerített hálapénz elfogadásáért. Az etikai bizottsági vizsgálat mégsem indult hivatalból, mint ahogyan annak történnie kellett volna, hanem csak személyes bejelentést követően. A nem igazán betegközpontú határozathozatalt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy maguk a betegek meg sem ismerhetik, hogy mely orvos ellen folyt, folyik etikai vétség miatt eljárás, kit ítéltek el vétség miatt.
Ahhoz, hogy a helyzet változzék gyökeres átalakulásra lenne szükség az Orvosi kamara Etikai Bizottságainak munkájában. Először is proaktívnak kéne lenni, a vizsgálatoknak már a jogerős bírósági ítéletek meghozatala nélkül el kellene indulnia. Hiszen itt pontosan az a fontos, hogy nem a magyar jog, hanem maga a Magyar Orvosi Kamara Etikai kódexe szerint miben vétkes egy orvos. A betegek jogait szolgálná továbbá, ha ezen ítéletek névvel és visszamenőleg is követhetőek lennének. Ez irányú javaslatainkat egyébként az 1001 orvos hálapénz nélkül csoport nevében több alkalommal is jeleztük a kamara felé, mint aktív tagok. Sajnos érdemi előrelépés még nem történt. Az út a szakmánk etikai becsületének visszaállításában még hosszú lesz.« - nyilatkozta a szakember a wmn.hu-nak.
Vannak olyan »bezzegországok«, ahol mintaértékű az orvosi kamara, ilyen például a brit General Medical Council (GMC). Alapelvük szerint a kamara legfőbb kötelezettsége, hogy védje, elősegítse és fenntartsa a lakosság egészségét és biztonságát. Belső irányelvüket, vagyis a követendő etikai és szakmai normákat a Good Medical Practise foglalja össze, melynek fókuszában a beteg méltósága, biztonsága és kényelme áll, az orvosokat pedig azonnali cselekvésre kötelezi, ha úgy látják, hogy ezek közül bármelyik sérül.”