Ahogy ma már padlóra köpni is kínos, ami pedig egykoron természetes volt.
*
A lényeg tehát szimplán az szerintem, hogy – volt ahogy volt, jó volt vagy sem, úgy volt –, de most már jobb lenne,
ha egyszerűen az lenne a természetes, hogy az ember lánya nem hagyja magát se megdugni, se megbögyörészni, ha valamit el akar érni az életben.
Legalább a hivatalos helyeken ne.
Értve ez alatt hivatalt, munkahelyet (utóbbiba értve a szereposztást is).
S az ember persze megváltoztathatatlanul ember marad – ettől olyan szép véres a történelme –, de eggyel azért előrébb tudunk lépni a kevésbé suttyóság felé. Abba az állapotba, ahol egyszerűen már nem veszi be az átlagemberek gyomra, ha azt hallják, hogy fuvoláztatja a főnök a szerepre jelentkezőket. És kinézik maguk közül. Mert már kínos.
*
Nem csak ebben változik amúgy a világ. Régi idők gyermekeinek szinte leckeként adta az Élet Iskolája a játszadozást a kisebb lények életével. Idősek mesélik olykor, hogyan cigarettáztattak békát vagy kötöttek konzervdobozt macskára, míg ki nem durrant / meg nem őrült. És ma már bánják, de akkor vicces volt, és persze a felnőttek is tudták, mert ha még rájuk is szóltak, ki mástól tudhatták volna, mint hogy ők maguk mesélték nekik, amikor ők gyermekek voltak…
S még jó egy évtizede is egy kutya szándékos megölése rongálásnak minősült – már ha a máséval tettük.
S jött előbb csak a szabály, hogy az állatkínzás bűn – mi több, a saját állat gondatlan meghalni hagyása is –, s most már a társadalom maga is ki- s megveti, aki ilyet tesz.
Mert az igazi változást sosem a törvény hozza – az csak a jelt adja –, hanem amikor már nem számít bocsánatos bűnnek a tudjukmi.
*
A #metoo haszna is ez lesz, amit majd a sok felhabzás után hordalékul lerak.
Mert persze, vannak túllihegései ennek is, mint annyi más felháborodott nekibuzdulásból induló változásnak.
Jönnek elő megkérdőjelezhető erkölcsűek, és tesznek zsebre nagy kártérítéseket vagy válnak semmiből ismertté s élnek jól belőle.
Lesznek amúgy inkább jó emberek, kik engedtek egykor a kangörcsnek, s bár csak a társadalom azon rétege által akkor szokásos mértékig, ám mai mércével utólag mérik most őket, így keservesen megfizetnek érte és bukják el egy amúgy tisztességes élet apránként felépített és jogosan elért jó hírét.