Timothy Garton Ash brit történész, aki szerint ha egy demokrácia nem liberális, akkor az nem is demokrácia, ugyan letette a névjegyét a közép-európai kommunista rezsimek vizsgálatával, de mégis, saját magát „liberális internacionalistának” nevezi, aki nem csak a liberális demokráciában hisz, hanem az EU-ban is, és Angela Merkel az egyik kedvenc politikusa úgy, hogy egyébként a The Guardian balos angol lap egyik szerzője.
Az Orbán által Tusványoson megemlített illiberális demokráciába baloldalról sokkal többet látnak bele, mint amennyi benne van. Az nem valami új, ideológiai monstrum, hanem pusztán
annyit jelent, hogy a kurrens balliberális ügyek nem kötelező hozzávalói egy demokráciának. Ennyi, nem több.
Annyi, hogy jobboldali politikusok, jobboldali szellemben is tudnak demokráciában működni. Amit igen gyakran látunk Európában. És annyi, hogy nem csak a baloldali értékek „demokratikus értékek”.
De ha már demokrácia-elmélet: az amerikai Notre Dame University kutatóinak egy 2011-es tanulmánya pont a demokrácia-tipológiákról szólt. Az egész világra kiterjedő kutatás végköveteztetése éppen az volt, hogy többféle demokrácia létezik. Ők hatféle demokráciatípust sorolnak fel, amelyek így vagy úgy, de kizárják egymást, legalábbis nem lehet maradéktalanul megvalósítani őket egyszerre, egy időben, egy helyen: a választási (minimalista, elitista) demokráciát, a liberális demokráciát, a többségi demokráciát, a részvételi demokráciát, a deliberatív demokráciát és az egalitariánus demokráciát.
Találják ki, melyik két fajta áll egymással leginkább ellentétben. A liberális és a többségi. A többségi demokrácia lényege a többségi támogatásra való építés, a központosítás és a hatékonyság. Tulajdonképpen mindaz, ami a mai magyar kormánynak is fontos, az illiberális demokrácia: többsége demokrácia.
Hozzátehetjük (Hayekkel): a demokrácia, tehát a népuralom lényege nem az eredmény, hanem a módszer; nem arról szól, mi a politikai döntések tartalma, hanem arról, hogy azok hogy születnek: demokratikusan. A liberális értékek pedig nem demokratikusak, ha nem demokratikusan döntenek mellettük. Elemi logika.