„A reformáció az anyanyelv fejlődésén és az áldásos tudományos hatások mellett hozott egy alapvető változást Európa tekintélyelvű világába is, amit nagyon egyszerűen úgy lehet megfogalmazni, hogy az igazságot nem kilóra mérik. Luther egyedül állt szemben egy egész európai, bürokratikus hatalmi rendszerrel.
Tehát Luther esetében nemcsak arra látunk példát, hogy valakinek igaza van a többséggel szemben, hanem arra is, hogy ez az igazság győzedelmeskedhet is a többséggel szemben. Igaza volt és sikerre vitte. Európa megújulása megkezdődött.
A reformáció az akkori Európa válságára azért adott adekvát válaszokat, mert a gyökerénél ragadta meg a problémát: az istenhitnél, a lelki-szellemi megújulásnál. Az összes többi ennek a következménye volt csupán – beleértve a nemzetek önmagukra találását is. A mai válságról is az mondható el, hogy az európai válságtünetek csupán következményei egy mélyben húzódó jelenségnek, amely ismételten szellemi természetű. Ezért az elhúzódó válságból Európa ma ismét csak egy ilyen jellegű megújulás által tud kiemelkedni. A többi csak szépségflastrom egy ráncos arcon, tüneti kezelés és nem terápia. De amit semmiképpen sem lehet megspórolni: az igazságot ki kell mondani. Világosan, kódolt, »politikailag korrekt« körítéstől mentesen.
A reformáció nemcsak általában Európa kérdéseire adott jó válaszokat, de az akkori magyar problémákra is. Magyarország középső területét megszállta az akkori legmodernebb hadsereg, amelynek »Allahu akhbar!« kiáltására »Krisztussal« válaszolt a magyar végvári vitéz.”