Francesca ismét alapos és zseniális!
Ezt ismét muszáj elolvasnia mindenkinek, és kéretik terjeszteni.
Eseményhorizontra került az MSZP, vagyis egy olyan politikai fekete lyuk környékére, ahonnan nincs menekvés. A vég elkerülhetetlen. Interjú.
„Botka László levonulása a színpadról várható volt?
Nagyjából szeptembertől igen. De én folyamatelemzésben jutottam arra, hogy a párt kifutja pályáját ebben a ciklusban. A legutóbbi Medián elemzés is ezt mutatta. Nem a parlamentbe jutás, és néhányak túlélése vagy a teljes kibukás volt számomra a kérdés, hanem hogy a pártarénában mi a párt funkcionalitása, és a párt, mint intézményes üzem életképes-e?
2011-ben már láttam, hogy nem. Meg is írtam, hogy eseményhorizontra került az MSZP, vagyis egy olyan politikai fekete lyuk környékére, ahonnan nincs menekvés. A vég elkerülhetetlen. Tételesen felsoroltam, hogy miért. Nulla a párt rekrutációs képessége, nulla a karrierkínálati lehetősége, a parlamenti frakció 2006-tól örökítette az összes konfliktusát, nincs integráló tekintély a párt élén. Aztán adminisztrációja végletesen legyengült, anyagilag adósságspirálba került, külső befolyásolási lehetősége megnőtt, ideológiai céljai érdemben megszűntek, három párt is hitelesebben képviselte ezeket, általános teleologikus céljai divergálnak és a személyes egzisztenciális kérdések nagy eltéréseket mutatnak a pártvezetésben. Ezek pedig más-más politikai karrierfelfogásokhoz vezetett a vezetőknél a politikai megélhetés terén. Felerősödött mindezek mellett a vidék-Budapest törésvonal és nem oldotta meg a Gyurcsány-dilemmát. De még vagy tíz olyan indexet mondhatnék, amiből már világos volt számomra, hogy az MSZP-nek nincs tovább.
Korábban Demeter Márta is távozott a szocialistáktól. Botkához hasonlóan azt mondta, hogy a pártban vannak olyan erők, amelyek nem akarnak kormányváltást. "Éljük túl 2018-at aztán majd csak lesz valami" - ez a stratégia?
Az MSZP elmulasztotta azt a lehetőséget, amit kínált neki ez a ciklus. Mesterházy távozása után az MSZP már meg kellett volna hirdesse, hogy a következő választáson egyedül indul. Minden politikai cselekvését ennek kellett volna alárendelnie. Persze ehhez kellett volna egy vezető, nem Tóbiás, nem Molnár. Talán Hiller, vagy Botka akkor jó lett volna erre. Végig kellett volna járniuk az országot, a tagságot, hogy elmagyarázzák, egy módon élhetnek túl, ha önállóan indulnak és senkit nem bántanak az ellenzék oldalán, de mindenki irányába azt sugallják nem érdemes kis pártokra szavazni, mert azok úgysem fognak bejutni a parlamentbe. Csak hát egy ilyen ciklus- és pártpaletta tisztításhoz már nem volt ereje a pártnak. Addig sem jutott el, hogy egy erős és tekintélyes vezetőt válasszon. Miközben minden életfunkciója a pártnak egyre lassult, addig Tóbiás majd Molnár Gyula zsebre dugott kézzel nézte a kezük alatt kimúló struktúrát. Persze voltak, akik látták ezt, és voltak, akik megélhetésük szemszögéből, saját karrierjük oldaláról közelítettek a kérdéshez. Ahogy a harcra készség ideologikus, teleologikus hiánya is demoralizáló lehetett. Például Demeter Mártának.”