Nem is titkolják az amerikaiak: Trump számára Orbán fontosabb politikus, mint Putyin
A Forbes egyszerű példával illusztrálta a helyzetet.
Azon az úton, ahol most vagyunk, vagy ameddig eddig eljutottunk, nem mehetünk tovább. Interjú.
„Milyen célokkal érkezett elnök úr New York-ba, és milyen szerepe van a mostani ENSZ-közgyűlésen?
Több oka volt annak, hogy ezen a héten ide jöttünk: egyrészt ülésezett az ENSZ Vízügyi Elnöki Testülete. Másfél évvel ezelőtt az akkori ENSZ-főtitkár, Ban Ki Moon, és a Világbank elnökének felkérésére létrejött egy államfőkből, miniszterelnökökből álló testület, hogy a világra leselkedő vízválság problémaival foglalkozzon, és javaslatokat tegyen le az asztalra. A mostani találkozón összegeztük az eddig elvégzett munkát, illetve arról is beszéltünk, hogy a jövő tavaszra elkészülő jelentésünknek melyek legyenek a fő üzenetei.
Másrészt felkérést kaptam Mike Bloombergtől. Már júliusban találkoztunk New York-ban, és már akkor meghívott a Global Business Forum rendezvényére, amelyet szintén ennek a hétnek az elején tartottak New Yorkban. Multinacionális vállalatok vezetői, politikusok, valamint különböző NGO-k képviselői ültek egy asztalhoz, hogy a világgazdaság lehetőségeiről, a fenntartható fejlődés kérdéséiről, a párizsi vállalás teljesítéséről, és az ebből adódó feladatokról egyeztessenek.
Részben ehhez kapcsolódik, hogy a dán miniszterelnökség is szervezett egy fórumot arról, hogy hogyan lehet a vízügyi infrastrukturális beruházásokat erősíteni, mert hatalmas lemaradásban vagyunk. Felkértek a fórum nyitó előadásának megtartására.
Mindhárom fórum tehát a környezeti fentarthatóság témájára fókuszál. Fordulóponthoz érkezett a világ: azon az úton, ahol most vagyunk, vagy ameddig eddig eljutottunk, nem mehetünk tovább. Váltani kell, mert az életmód, amit kialakítottunk, már nem fenntartható. De a fejlődésből nem akarunk visszalépni, a komfortunkat nem akarjuk csökkenteni. De akkor hogyan tovább? Erről volt szóltak ezek a programok.
(...)
Tehát a Párizsi egyezményben foglalt célok elérése nem elég?
Nem elég. Ha mindenki betartja az ENSZ-főtitkár páncélszerkényében található Párizsi megállapodást – bár az USA most éppen nem akarja –, akkor is csupán 2,7 foknál tartunk. Ez a legjobb opció – rosszabb esetben 3 foknál vagyunk. A földtörténetben volt már 3 foknál magasabb a hőmérséklet-emelkedés, és annak drámai következményei voltak.
Mostani amerikai tartózkodása alapján, illetve az ENSZ-közgyűlés kísérő programjai alapján, Elnök Úr hogyan látja, mégsem fog kilépni a párizsi egyezményből az USA?
Az Egyesült Államok a természettől egy meglehetősen drámai, súlyos figyelmeztetést kapott éppen az elmúlt időszakban. Ha ebből nem tanulnak a döntéshozók, pláne, ha ez a katasztrófa ismétlődik, és olyan természeti jelenségek sorozatát kell megtapasztalnia az itt élőknek, amelyek az elmúlt 100-200 évben nem voltak, tehát ha a saját szemének nem hisz, akkor én, vagy bárki más hogyan tudná meggyőzni őket arról, hogy a klímaváltozás egy létező dolog? Ami fontosabb, és ezt nem én mondom, hanem Al Gore volt alelnök mondta egy rendezvényen a héten, hogy ha azok a kezdeményezések, amelyről beszéltünk (Jerry Brown, Michael Bloomberg, stb.), sikeresek lesznek, és az egyes szövetségi államok (pl. Kalifornia) és a mozgalomhoz csatlakozó városok, betartják a vállalásukat, – hogy 26-28%-kal csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást – akkor függetlenül attól, hogy Trump kilépteti az Egyesült Államokat a párizsi megállapodásból, az mégis teljesülhet. Az a lényeg, hogy akik ebben elkötelezettek, sokat segíthetnek, hogy az USA vállalása mégis teljesüljön.”