„Katalóniában kapcsolatban az egyik kevéssé ismert tény, hogy a többség nem támogatja a függetlenséget – legalábbis ezt mutatták a felmérések egy hónappal a népszavazás előtt. Azt is hozzá kell tenni, hogy a 2008-ban mért 15 százalékhoz képest a mostani 48 százalékos támogatottság óriási növekedést mutat: a harminc százalékpontnyi különbség a hét és félmilliós régió összlakosságát tekintve azt jelenti, hogy hat év alatt 2,5 millióan álltak át a függetlenség oldalára. (...)
Enyhe szépséghiba egy másik, szintén kevéssé ismert tény, hogy a katalán kormányzat nem a legdemokratikusabb módon, a parlamenti ellenzék átverésével vitte át a referendum kiírását. Magyarán, a népszavazás nem csak a spanyol alkotmány, hanem a katalán törvények szempontjából is aggályos. A végkifejletet tekintve azonban ez kevésbé fontos, az már sokkal inkább, ha – mint sejthető – a szabályellenesen elfogadott rendelkezésre adott madridi (túl)reagálás nyomán immár tényleg ötven százalék fölé kúszik a független államot akarók aránya.
Ami minden bizonnyal szintén megmarad, mert beleégett a retinákba és ott cseng majd sokáig a fülekben: a Katalóniába induló spanyol rendőrök búcsúztatása. Az üzenet, amelyet a katalán zászlókat égető, »Adjatok nekik!«-et skandáló tömeg sugároz, egyszerre szomorú és nevetséges. Éppen azok féltik Spanyolország egységét, akiknek »mi« és »ők« kettősségben gondolkodnak, és akik nem honfitársként, hanem hódítóként tekintenek a katalánokra?!”