Ez a javaslat az úgynevezett automatikus, felülről nyitott kvótajavaslat, amelynek lényege, hogy nem csak 120 ezer embert osztanak szét a tagállamok között – mint a kormány által most támadott kvótában –, hanem egy összetett képlet és feltételrendszer alapján automatikusan mindenkit, aki belép az Európai Unió területére.
Ebből az következik, hogy a magyar kormány által támadott 120 ezres kvótánál (ami alapján 1294 ember jutott Magyarországra)
egy sokkal nagyobb kvóta jöhet.
Elég csak az elmúlt két évre gondolnunk, amikor is legalább másfél millió ember érkezett Európába. Ha egy ehhez hasonló tömeget szeretnénk a jövőben kvótaarányosan elosztani, akkor a jelenlegi arányok szerint Magyarországra körülbelül 16 ezer embert kellene áthelyezni.
Ráadásul figyelembe kell venni a család egységének elvét is, ami egy menekültjogi alapelv. Az elv kimondja, hogy legalább a menekült házastársának és egyenes ági leszármazóinak meg kell engedni, hogy a menekülttel együtt éljenek a védelmet nyújtó országban – akkor is, ha ők maguk nem menekültek. Ez azt jelentené a gyakorlatban, hogy egy másfél milliós tömeg esetén hazánkba áthelyezett és adott esetben befogadott 16 ezer menekült száma pillanatok alatt legalább megkétszereződhet, megháromszorozódhat.
Az az érv tehát, hogy csupán 1294 ember befogadásáról van szó, ami még nem annyira terhelő Magyarország számára, meglehetősen sántít. Látható ugyanis, hogy a tervek szerint az 1294 fős kvóta csupán az első lépés, és Brüsszel stratégiai célja egy olyan állandó elosztási mechanizmus bevezetése, amely a jövőben érkező tömegekre automatikusan vonatkozna.
Hol vannak a Willkommen határai?
Fontos leszögezni, hogy az az álláspont, miszerint pusztán szolidaritásról és 1294 ember befogadásáról van szó, elvi alapon is kiszolgáltatottá teszi az országot a jövőre nézve.
Mégis hogyan lehet majd a későbbiekben érvelni a felülről nyitott kvótával szemben, ha már egy áthelyezési mechanizmusban részt vettünk?
Ha 1294 emberrel szolidárisak vagyunk, akkor mi lesz a többiekkel? Hol húzzuk meg a Willkommen határait? Mi történik a szolidaritással akkor, ha megint több millió ember indul Európa felé?