Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Jól vizsgázott 2014-ben az új választási rendszer, teljesítette a hozzá fűzött legfontosabb elvárást, és stabil kormánytöbbség jött létre.
„Jól vizsgázott 2014-ben az új választási rendszer, teljesítette a hozzá fűzött legfontosabb elvárást, és stabil kormánytöbbség jött létre. Egy demokratikus választási rendszerben a kormányzati stabilitás elősegítése éppúgy érték, mint más országokban az arányos mandátumképzés. A kormányzati stabilitás Európa-szerte felértékelődött az elmúlt években: míg Magyarország stabil ponttá vált a változó világban, számos európai államban politikai instabilitás alakult ki. Mindez nem önmagában a választási rendszereken múlik, de a stabil kormánytöbbség megszerzése szempontjából fontos a választási rendszer kialakításának módja.
Az új választási rendszer az egyik legfontosabb, több politikai erő által elfogadott eleme lehetne a magyar politikai rendszernek. Amennyiben valamely ellenzéki erő megerősödne, stabil és kellő számú szavazóbázist tudna kialakítani, élvezhetné az új szabályozás előnyeit. Egyértelműen kijelenthetjük ugyanakkor, hogy nem a választási rendszer hibája az, hogy az ellenzék teljesen szétaprózta magát és képtelen arra, hogy megfelelő támogatottságot kovácsoljon a győzelemhez. A választási rendszer rendre felmerülő ellenzéki kritikájának hátterében az húzódik meg, hogy előre kifogásokat keressenek a várható vereségük miatt.
A baloldal 2014-es gyenge szereplése sem a rendszer hibája volt. A baloldal a szövetségkötés ellenére mindössze háromszázezer listás szavazattal kapott többet akkor, mint 2010-ben, és csaknem egymillióval szerzett kevesebbet, mint a Fidesz–KDNP. Arról nem beszélve, hogy a korábbi választási rendszer is inkább a győzteseket jutalmazta az első és a második helyezett közti jelentős szavazatkülönbség esetén.
1994-ben az első fordulóban a közel 1,7 milliós táborral (31 százalék) rendelkező MSZP az akkori második fordulót követően 54 százalékos abszolút többséget szerzett a második helyezett, az első fordulóban egymilliós táborral (19 százalék) bíró SZDSZ nélkül is. Ezek szerint tehát ha a többségi logika inkább a baloldalnak kedvez, az rendben van, de ha bárki más győz, máris tombol a diktatúra?”