Új mutatót villantott Áder János: kútba dobhatjuk a GDP-t?
„Mert a GDP ugyan fontos dolgokat mér, de azt, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns, azt nem” – mondta.
A magyar adósságráta a 2010-es 81,3 százalékról 2016 harmadik negyedévére a GDP 74,3 százalékára csökkent, miközben az eurózóna országaiban ugyanebben az időszakban 83,8-ról 90,1 százalékra emelkedett.
„Az ÁKK lakossági állampapír értékesítés növelését célzó kampányba fogott, aminek hatására az elmúlt években rendkívül látványos eredményeket produkált a közvetlenül a lakosságnak szánt állampapírok értékesítésében. Ennek nyomán 2011 óta a háztartások egyre nagyobb részt vállalnak az államadósság finanszírozásában. Ezen intézkedések eredményeként több mint 9 milliárd euró értékben fizetett vissza forintból devizaadósságot a magyar állam, ennek megfelelő mértékben szűkült az MNB mérlege, 50 százalékról 30 százalék alá csökkent az államadósság devizaaránya, valamint mérséklődött a bruttó külső adósság. A magyar adósságráta a 2010-es 81,3 százalékról 2016 harmadik negyedévére a GDP 74,3 százalékára csökkent, miközben az eurózóna országaiban ugyanebben az időszakban 83,8-ról 90,1 százalékra emelkedett.
A devizaadósság aránya mára már a régióban is kedvező szintre csökkent. A külső sebezhetőség csökkenését tekintve a térségi országok közül a magyar gazdaság külső pozíciója javult a legnagyobb mértékben. A finanszírozáson belül a belföldi szereplők súlyának növekedése, és ennek eredményeként a sérülékenység jelentős csökkenése hozzájárult ahhoz, hogy a 2016-ban történt felminősítések révén Magyarország mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítőnél ismét a befektetésre ajánlott kategóriába került.”