„Tele van az internet az új Nokia 3310-essel. Annyira tele, hogy az is lehet, kinő ebből az egészből valami jelenség, amit akár róla is elnevezhetnek. Én fogékony lennék egy ilyenre. Annyira, hogy elébe is mentem. Megelőztem hónapokkal, mint azt a mellékelt fényképpel is ábrázolni próbálom. Ezen nem egy 3310-es figyelhető meg, hanem egy kis nyomógombos Alcatel OneTouch. Ezt használom, mióta tönkrement az iPhone-om. Leesett, sokadszor, és ezúttal szilánkosra tört a kijelzője. Ez meg ott volt kéznél. Hogy mit tud összességében és általánosan, gőzöm sincs. Telefonálni és sms-t írni lehet vele, ennyi elegendő.
Barátom-kollégám kérdezte a minap, hogy miért tűntem el a közösségi hálóból. Posztolt valamit, be akart tegelni, nem sikerült. Haha, hát már nem is fog, vigyorogtam. Sose többé. Hogy miért? Mert meguntam. Túl sok információhoz jutottam túl sok mindenkiről, olyanokhoz, amikre nem voltam kíváncsi. És arra is rájöttem, hogy az újságcikkeket, a további olvasni- és látnivalókat is szívesebben szeretném magam megválogatni. Nem akarom rábízni az ilyesmit az ismerőseimre. Mark Zuckerbergre meg aztán pláne nem.
Hogy így lemaradhatok dolgokról, amelyek benne vannak a levegőben?
Egyrészt aligha. Másrészt ha mégis, akkor épp annyira voltak fontosak. Rövid ahhoz az élet, hogy fölösleges marhaságok tömkelegével hagyjuk szétbombázni szegény kis agyunkat.
Szakítani persze nem könnyű. Ezért is nem elég kijelentkezni. Vagy kikapcsolni az okost. Az addikció komoly dolog. Ha van hova, úgyis bejelentkezel. Ha van mit, úgyis bekapcsolod.
De ha nincs, akkor nincs.
Találkozhatni rengeteg szöveggel, amelyek arról szólnak, hogy hú, milyen nehéz eltölteni néhány hetet-napot-órát okostelefon és internet nélkül. Kinevetem a szerzőiket.
Egyáltalán nem nehéz. Semennyire sem.
Hajszálra ugyanúgy nem – technikailag és tartalmilag is –, ahogy a dohányzásról leszokni sem volt az. Megérett-e a hozzá a helyzet, ennyi a kérdés ilyenkor. Megvan-e és képes-e működni is a filozófia a gyakorlatban. Ha igen, akkor megy minden, mint a karikacsapás.