„Egyoldalú általánosítás a magyar gyermekgyógyászati gyakorlatot korszerűtlennek, az európai átlagnál elmaradottabbnak minősíteni
Az elmúlt napokban több internetes fórum átvett, egyoldalúan interpretált és széles körben terjesztett egy Angliában dolgozó magyar gyermekorvossal készült interjút. A hazai gyermekorvosok vezetőiként az alábbiakban összegezzük észrevételeinket a szakmai szereplők és a társadalom számára.
A gyermekorvoslás, mint minden tudományos diszciplína, folyamatosan fejlődik. Az új eredmények megjelenése a gyakorlatban időt vesz igénybe. Magyarországon, Európa más országaihoz hasonlóan, a csecsemő- és gyermekgyógyászat a bizonyítékokon és a humanista értékeken alapul. Mindenütt a világon vannak a tudományos fejlődésre gyorsabban és lassabban reagáló szakemberek és osztályok, és a betegek is változó ütemben fogadják be a megújult gyakorlatokat. Egy-egy régi, de a hatósági előírásoknak még megfelelő gyakorlat mindenhol hosszabb-rövidebb idő eltelte után kopik ki a mindennapokból. Hazánk összességében nincs elmaradva e területen: a szakorvosképzés, a kötelező továbbképzési rendszer és a szakmai protokollok a legújabb tudást tartalmazzák, és a gyermekeket gyógyító intézmények, praxisok is folyamatosan, bár változó gyorsasággal újítják meg gyakorlatukat. Szakorvossá ma csak az válhat nálunk, aki a legújabb ismereteket alkalmazza. Ezért egyértelműen leszögezzük, hogy nem állja meg a helyét és egyoldalú általánosítás a magyar gyakorlatot korszerűtlennek, az európai átlagnál elmaradottabbnak nevezni. A szakorvosképzés befejezése előtt más országba települt kolléga itthon nem tehetett szert arra a komplex ismeretre, amely jellemző és elvárt a magyar gyermekorvosoktól, és néhány év alatt nem kaphatott átfogó képet a hazai gyermekorvoslásról. Az általa általános hazai gyakorlatként leírt megoldások a valóságban egyediek és nincs szakmai támogatottságuk, ezekkel itthon is megbukna a gyakorlati és az elméleti vizsgákon, és nem tudna csecsemő- és gyermekgyógyászati gyakorlatot folytatni.